Na začátku 20. století byl infarkt raritou. Dnes je v rozvinutých zemích velmi častou chorobou a příčinou smrti. Tato situace souvisí nepochybně s naším životním stylem a způsobem stravování. Zdravé tepny jsou nezbytnou podmínkou správné funkce všech tělesných orgánů a infarkt nastane, pokud dojde k ucpání některé srdeční tepny. Mezi rizikové faktory patří především zvýšená hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, cukrovka, nezdravá strava, kouření, nadváha, nedostatek pohybu a stres. K většině infarktů dochází během několika hodin po probuzení.
Na srdečních chorobách se často podílí dědičnost, pokud srdeční infarkt prodělal blízký příbuzný ve věku do padesáti pěti let, riziko onemocnění se zhruba desetkrát zvětšuje. Ženy v reprodukčním věku jsou vůči infarktům a nemocem srdce odolnější, za což může pohlavní hormon estrogen, který jim poskytuje určitou ochranu. Po přechodu však hladina estrogenu u žen výrazně klesá, takže se stávají k chorobě stejně náchylné jako muži. Úmrtnost na srdeční infarkt se za posledních třicet let snížila o jednu třetinu, ale přibližně každý čtvrtý pacient po prvním infarktu prodělá druhý infarkt či cévní mozkovou příhodu.
Nejnovější výzkumy potvrzují, že nadbytečná konzumace masa (zejména hovězího a zvěřiny) a vnitřností škodí srdci, neboť zvyšuje příjem železa, které může vést k srdečním onemocněním. V jídelníčku nemocných by mělo být co nejméně uzenin, tučných sýrů a mléčných výrobků. Nepřehánějte konzumaci másla, ale zároveň omezte konzumaci margarínů, které obsahem transizometrů mastných kyselin mohou riziko infarktu zvyšovat. Snažte se snížit příjem cukru, čokolády, sladkostí všech druhů a sladkých nápojů, neboť negativně působí na naše srdce.
(žuk)

DODATEK
Je nepochybné, že konzumace soli je výrazným rizikovým faktorem pro nemoci srdce a cév včetně infarktu. Průměrná dávka soli ve stravě několikanásobně překračuje fyziologickou potřebu. Již nepatrné snížení soli v jídelníčku nemocného má velký dopad na zdraví.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2371081
DnesDnes331
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden331
Tento měsícTento měsíc25316

Partnerské weby

apartman banner