Většinou v jarních a letních měsících se u citlivých osob objevuje senná rýma s nepříjemnými projevy jako svědění nosu, vodnatý výtok z nosu, neustálé kýchání, svědící a slzící oči. Sennou rýmu spouští pyly rostlin, trav, keřů a stromů, ale i alergie na prach, peří nebo zvířecí chlupy. Na to citlivé osoby reagují tak, že buňky jejich imunitního systému uvolňují na obranu proti pylům příliš mnoho histaminu, který vyvolává alergické reakce. Zda se u nás vyvine alergická rýma či jiná alergie, je otázkou dědičnosti, ale také vlivů znečištěného životního prostředí, používání chemických přípravků a snížené obranyschopnosti organismu. Bylo zjištěno, že určitou roli může hrát i doba narození, neboť děti narozené na jaře (před začátkem pylové sezóny) trpí pylovou alergií nejvíce.
+ Průběh senné rýmy může do určité míry ovlivnit skladba jídelníčku. Vyřaďte z něho mléko a mléčné výrobky, tmavé maso - jezte pouze bílé maso - drůbež a ryby.
+ Výrazně omezte či úplně vyřaďte vejce, ořechy, rajčata, jahody, kofeinové nápoje, banány, citrusy, čokoládu, cukr a sladkosti. Některé potraviny, zejména brambory, pšeničné výrobky a jablka, se doporučují jen k omezené konzumaci.
+ Omezte tučné pokrmy a potraviny, nevařte na přepálených tucích, které ztěžují trávení, navíc tuky zvyšují tvorbu hlenu.
+ Co nejvíce se vyhýbejte průmyslově zpracovaným potravinám, zvlášť rizikové jsou obsažené některé konzervační látky a umělá barviva. Vždy pečlivě kontrolujte složení potravin na jejich obalu.
(jam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427306
DnesDnes414
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2504
Tento měsícTento měsíc22785

Partnerské weby

apartman banner