Makulární degenerace je v současnosti nejčastější příčinou ztráty zraku u lidí nad pětapadesát let. Omezené zorné pole a slepota si své oběti vybírají bez ohledu na slávu či majetek. Oční problém se projevuje rozostřeným a zkresleným viděním, pomalým návratem k dobrému vidění po vystavení se ostrému světlu, promíchanými barvami a omezeným zorným polem.
Pokud zaznamenáte jakékoli změny svého zraku, jednejte co možná nejrychleji. Ukazuje se totiž, že lidé trpící mokrou formou makulární degenerace, která je sice vzácnější, ale vážnější než suchá, mají značnou naději na vyléčení do čtyř týdnů od prvých signálů.
Vědci ve výzkumu se dopracovali k dalším poznatkům a nyní už na prvých pacientech zkoušejí laserem odstranit skvrny tvořené plakem vznikajícím uvnitř oka. Badatelé z univerzity v Kalifornii ohlásili, že se dva osleplé pacienty se suchou formou nemoci snaží vyléčit pomocí lidských zárodečných kmenových buněk. Ti už opravdu dokázali přečíst pár písmen. Hlavní je přijít včas.
Svým očím pomůžete, pokud se bude ve vašem jídelníčku vyskytovat o něco více brokolice, dýně a špenátu. Tato zelenina je bohatým zdrojem karotenoidů luteinu a zeaxantinu, jejichž nejvyšší koncentrace je právě v oku.
(ksa)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2379734
DnesDnes635
VčeraVčera957
Tento týdenTento týden2532
Tento měsícTento měsíc7163

Partnerské weby

apartman banner