Osteoartróza je nejčastější onemocnění pohybového aparátu. Dokáže výrazně zhoršit kvalitu života a často vede až k invaliditě. Toto onemocnění se vyskytuje hlavně u lidí v pokročilém věku. U osob nad 65 let se při rentgenovém vyšetření v 60 % najdou osteoartrické změny. Jde o degenerativní, nezánětlivé onemocnění, které může postihnout jakékoliv klouby v těle. Nejvíce se ale objevuje na velkých nosných kloubech (kolenní, kyčelní), na drobnějších kloubech ruky nebo na meziobratlových ploténkách páteře. V České republice je v poslední době zaznamenáván vysoký nárůst případů této nemoci. Osteoartróza vede ke ztrátě kloubní chrupavky a současně i k nárůstu kostní tkáně v okolí kloubu. Z kostní tkáně vznikají výrůstky, které způsobují bolest.

Příčiny artrózy
Přesné příčiny pro vznik tohoto onemocnění nejsou známy. V předchozích letech se za důvod považoval pokročilý věk a opotřebování kloubní chrupavky, což je dnes vnímáno pouze za jednu z mnoha možných příčin. Souvislost s onemocněním je i v dědičných faktorech, neúměrném a jednostranném zatěžování kloubů nebo obezitě. Také jde ale o úrazy a vývojové vady kloubů. Dále pak některá metabolická onemocnění, endokrinní choroby (cukrovka), zánětlivá onemocnění kloubu a krvácení do kloubu. Časem se kloub může stát zcela nepohyblivým.

Příznaky a projevy artrózy
V prvním stadiu dochází k tvorbě malých, kostěných výrůstků.
Ve druhém stadiu jsou kostěné výrůstky již zřetelnější.
Ve třetím můžeme pozorovat zúžení kostní štěrbiny a výrazné přiblížení konců kostí.
Ve čtvrtém stádiu je kloubní štěrbina již nepatrná nebo zcela zaniklá, mohou vznikat deformace konců kostí a jejich nesprávné postavení.
Obecně lze říci, že čím pokročilejší je stadium, tím horší je bolest a větší omezení pohybu nemocného. Závažným projevem je klidová, noční bolest.

Léčba
Terapie se většinou zahajuje pohybovou a fyzikální léčbou. Probíhá pod vedením fyzioterapeuta či rehabilitačního pracovníka. Ten doporučí cviky k posílení potřebného svalstva, které ale nadměrně nezatěžují postižený kloub. Nemocným je doporučována magnetoterapie, elektroterapie a hydroterapie. Často se doporučuje i akupunktura a léčba ultrazvukem, která slouží především ke snížení bolesti. Pacient by měl být vždy informován o nošení protetických pomůcek (úprava obuvi, vložky do bot, hole, ortézy). Pacient by měl také výrazně omezit nebo ukončit nevhodné sporty a v případě obezity začít hubnout. U pokročilých stavů, kde už není jiná možnost, se provede totální náhrada postiženého kloubu. Z lidové medicíny se doporučuje priznicův obklad (mokrý ručník, igelit, suchý ručník), který se přikládá na postižený kloub. Z bylinných produktů je vhodná kostivalová mast a klouby by se neměly nechat nikdy prochladnout.
(mz)
Rada Spiritu: I v létě dávejte pozor na prochladnutí. Pozor také na mokré plavky, které byste si měli ihned po vykoupání vyměnit za suché.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2379787
DnesDnes688
VčeraVčera957
Tento týdenTento týden2585
Tento měsícTento měsíc7216

Partnerské weby

apartman banner