Nadýmání se projevuje nepříjemným pocitem plynatosti v břiše. Má nejrůznější příčiny, vzniká rychlým jedením a nedostatečným kousáním potravy nebo při konzumaci nadýmajících potravin, například luštěnin a kapusty.
Vynikajícím prostředkem na podporu trávení a proti nadýmání jsou čaje z heřmánku, máty, kopřivy, saturejky nebo meduňky. Pijte šálek čaje po jídle.
V dávné minulosti byla andělika považována za mocnou ochranu proti očarování a v některých zemích dávají dodnes její kořen, rozřezaný na kousky a navlečený na šňůrku, dětem na krk, aby byly chráněny před zlou nemocí. Čaj z kořene anděliky pomáhá při nadýmání a podporuje trávení. Pijeme šálek čaje denně, ale neužíváme ho dlouhodobě.
Pokud nemáte po ruce uvedené bylinky, může vám posloužit i fenykl, kardamom, dobromysl či hřebíček.
Kmín kořenný obsahuje látku karvon, která stimuluje produkci žaludeční šťávy, podporuje činnost střev a uvolňuje křeče. Pití kmínového čaje při jídle podněcuje trávení, zabraňuje nadýmání a nepříjemnému pocitu plnosti.
Jestliže trpíte nadýmáním, jezte více ovoce bohatého na vodu, například melounů, kiwi a jižního ovoce. Některé bylinky a koření (kopr, kmín, saturejka, šalvěj, rozmarýn, tymián…) přidané do pokrmu, mohou účinně působit proti nadýmání a příznivě ovlivňovat zažívání.
Nadýmání omezíte tím, že se vyhnete těžkým jídlům, budete jíst pomalu a vyhnete se pití velkého množství nápojů sycených kysličníkem uhličitým.
Potřebnou hladinu střevních bakterií nezbytných pro dobré trávení si udržíte konzumací mléčných výrobků s živými bakteriemi.
(jam)

DODATEK
Masáž břicha, prováděná ve směru hodinových ručiček, pomáhá uvolňovat nadbytečný plyn nebo tekutinu.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2371073
DnesDnes323
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden323
Tento měsícTento měsíc25308

Partnerské weby

apartman banner