Peptické vředy mohou vznikat v žaludku (žaludeční vředy) nebo ve dvanácterníku (dvanácterníkové vředy). Dvanácterníkové vředy jsou asi dvakrát až třikrát častější. Jsou výsledkem nesprávné a nepravidelné stravy, nadměrné konzumace alkoholu, přemíry kofeinu, kouření, infekce, některých onemocnění, psychického vypětí a důležitou roli sehrává i dědičnost.
Co nám chybí?
Karotenoidy (provitaminy A) se v těle přeměňují na vitamin A, který pomáhá chránit sliznici žaludku i dvanácterníku, a podporují hojení vředů. Vitamin E a vitamin C poskytují ochranu před bakterií Helicobakter pylori. Vitamin C hraje důležitou roli v prevenci i léčbě vředové choroby, minerál zinek pomáhá při léčebném procesu. Vitamin K přispívá k léčbě žaludečních vředů.
Dejte si na talíř
+ Základním pravidlem je konzumace menších porcí pokrmů, rozložených do pěti dávek během celého dne.
+V jídelníčku by měl být dostatek čerstvého ovoce či zeleniny bohaté na potřebné karotenoidy, například brokolice, špenát, paprika, hlávkový či ledový salát, kukuřice, broskve, grapefruity, třešně a melouny.
+ Osoby, které trpí žaludečními a dvanácterníkovými vředy, mohou najít v bílém zelí pomoc a úlevu. Je to zelenina, která podporuje trávení, má silně antibakteriální a protizánětlivé účinky, působí regeneračně na žaludeční stěny, posiluje a ozdravuje organismus.
+ Podobným protivředovým účinkem se mohou pochlubit i rajčata a mrkev.
+ K ochraně žaludku proti vředům jezte pravidelně banány, které pomáhají léčit zanícené sliznice.
L Konzumace mořských ryb a kvalitních rostlinných olejů pomáhá chránit před vředy.
Co na talíř nepatří
+ Vyhněte se ve svém jídelníčku dráždivé stravě, těžce stravitelným, slaným a kořeněným jídlům, živočišným tukům, pokrmům se sójovou omáčkou a hořčicí.
+ Omezte veškeré sladkosti a čokoládu, strava s vysokým obsahem cukru podporuje tvorbu žaludečních kyselin. Nedoporučují se ani sladké snídaně.
+ Nepijte vařící nápoje a omezte nápoje s kofeinem, kyselé ovocné šťávy a nápoje sycené kysličníkem uhličitým. Výrazně omezte alkohol a pití piva.
(žuk)

RADA SPIRITU
Máta peprná má velký význam v léčení chorob trávicího traktu a může být podpůrným prostředkem při léčbě vředových onemocnění.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2372958
DnesDnes387
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden2208
Tento měsícTento měsíc387

Partnerské weby

apartman banner