Žijeme déle, obklopeni pohodlím, moderními technologiemi. Úměrně tomu se mění i zdravotní problémy, které musíme řešit. Například šedý zákal (katarakta) je degenerativní onemocnění čočky. Komplikuje život přibližně polovině lidí nad šedesát let a operace šedého zákalu je dokonce nejčastěji prováděnou operací ve věkové kategorii nad 65 let.
„Často od svých pacientů slýchám argument, že naše babičky, prababičky operaci šedého zákalu nepotřebovaly. Jenže dnešní generace seniorů žije úplně jiným způsobem života, než žili jejich rodiče a prarodiče. Náročnost vidění je dneska mnohem vyšší, řada seniorů pracuje s počítačem, rádi čtou, chodí do divadla do kina, řídí auto, dívají se na televizi. Naši předci téhle vymoženosti, ale vlastně pasti na oči neznali,“ potvrzuje primář MUDr. Petr Novák z pražského Refrakčního centra.
Šedý zákal se však nevyhýbá ani mladším jedincům. Příčinou může být vážný úraz oka, cukrovka, kouření nebo může jít také o vrozenou vadu. Dobrá zpráva je, že oftalmologové dokážou problémy vidění související s šedým zákalem řešit - operativním vložením nitrooční čočky. Léčba kapkami ani tabletami v tomto případě nefunguje. Pacient si může vybrat, zda mu bude implantována monofokální čočka, nebo si v rámci nadstandardní péče, kterou umožňuje nový Zdravotní zákon, připlatí za multifokální čočku. Jaký je v tom rozdíl?
„Monofokální čočka řeší jednu ohniskovou vzdálenost, takže člověk s implantovanou monofokální čočkou vidí perfektně na dálku nebo na střední vzdálenost nebo na blízko, ale na zbývající dvě vzdálenosti potřebuje brýle. Pokud se rozhodne pro multifokální čočku, jedna korekce stačí na dálku, na práci s počítačem i na čtení, zkrátka vidí bez brýlí na jakoukoli vzdálenost.“
S šedým zákalem bývá laiky často zaměňován zelený zákal (glaukom). Také jeho výskyt se zvyšuje se stoupajícím věkem a postihuje 2 až 3 % populace. Tohle progresivní oční onemocnění se projevuje hlavně zúžením zorného pole, kterého si málokdo sám všimne. Proto oční lékaři nabádají po čtyřicítce ke každoročním preventivním očním kontrolám, které mohou včas odhalit případná rizika.
„Zelený zákal je důsledek dlouhodobě působícího vysokého nitroočního tlaku na citlivé nitrooční struktury. Pokud lékař odhalí vysoký nitrooční tlak, předepíše kapky na jeho snížení a je tak velká pravděpodobnost, že zelený zákal u pacienta nikdy nedojde do konečného stadia - destruktivního trvalého poškození zraku. To, že je někdo léčen tzv. se zeleným zákalem zpravidla znamená, že mu byl odhalen zvýšený nitrooční tlak a je pod kontrolou,“ upřesňuje primář MUDr. Petr Novák.
(vos)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472936
DnesDnes341
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3351
Tento měsícTento měsíc4566

Partnerské weby

apartman banner