Rakovina tlustého střeva a konečníku představuje v Česku druhý nejčastější druh nádorovitého onemocnění, hned po rakovině plic u mužů a rakovině prsu u žen. U mužů nám v přepočtu na sto tisíc obyvatel patří dokonce smutné první místo na světě. S touto nemocí u nás žije momentálně kolem 52 tisíc pacientů, přičemž každý rok přibude více než osm tisíc nových a přes čtyři tisíce jich zemře.
A přece, pokud ji lékaři objeví včas, tedy v raném stadiu, kdy se ještě nerozšíří mimo střeva, je právě rakovina tlustého střeva jednou z nejúspěšněji léčitelných forem rakoviny. Naděje na úplné vyléčení je totiž díky moderním diagnostickým přístrojům a značným pokrokům v chirurgii a medikamentózní léčbě v České republice osmdesátiprocentní. Rakovina střev je zhoubný nádor, který se vyvine tehdy, když se doposud normální buňky „zvrhnou“ v abnormální, takže se na výstelce střev nebo konečníku začnou postupně vytvářet malé výrůstky - polypy. Ty lze bezpečně a poměrně jednoduše odstranit dřív, než se z nich vyvine nádor. Pokud pacient přijde pozdě, nádor bují, což vede k těžkým komplikacím - k ucpání nebo dokonce k perforaci střeva. Je-li už střevní stěna narušená a navíc rakovina zasáhla játra, klesá naděje na vyléčení na minimum. Proč vlastně? Protože u nás příliš nedbáme na prevenci. A ne každý ví, že si střeva lze nechat vyšetřit preventivně.
Jaké jsou varovné signály?
1. Změna charakteru vyměšování, průjem nebo zácpa či jejich střídání. 2. Je-li ve stolici přítomná jasně červená krev nebo v horším případě tmavě červená smíšená se stolicí. 3. Trvalý pocit nedostatečného vyprázdnění v konečníku. 4. Křeče v podbřišku, někdy spojené s plynatostí, která vyvolává bolest nebo pocit nadmutí. 5. Může se projevit velká únava, nevysvětlitelný úbytek na váze, dušnost nebo závratě. 6. Kdekoli v břiše si můžete nahmátnout jakýsi útvar. Pokud některý z uvedených příznaků přetrvává tři týdny, vydejte se k lékaři.
(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2432106
DnesDnes695
VčeraVčera860
Tento týdenTento týden2224
Tento měsícTento měsíc2224

Partnerské weby

apartman banner