Na náhlou zástavu srdce či na mrtvici zemře u nás každým rokem více lidí než na rakovinu, AIDS i nejrůznější zranění. Dá se tak běžně konstatovat, že na srdečně - cévní choroby zemře u nás přibližně každý druhý člověk. Třebaže se veškerá léčba značným tempem v posledním desetiletí zmodernizovala a zlepšila, kardiologové většinou prohrávají svůj snaživý boj s časem. Problém totiž zůstává v tom, že až 80 procent lidí zastihnou srdeční a cévní příhody doma a než dorazí potřebná pomoc, bývá už často pozdě.
Včasné rozeznání příznaků takovýchto příhod může proto mnoho lidí zachránit. Mrtvice se často projevuje náhlou slabostí, znecitlivěním tváře nebo končetin jedné poloviny těla. Dalšími projevy bývá zmatek, potíže s mluvením, čtením i psaním, rozmazané nebo zdvojené vidění a v některých případech až ztráta zraku. Že je něco v nepořádku, napovídají též potíže s chůzí, vrávorání, závratě, motolice a ztráta rovnováhy. Varovným signálem mohou též často být náhlé a těžké bolesti hlavy, pocit jakéhosi "výbuchu" v hlavě, ztuhlost krku i zvracení.
Lékaři v této souvislosti apelují, aby nikdo podobné příznaky nemoci srdce a cév nepodceňoval. Důležitá však není jenom včasná léčba, ale především prevence. S tou přímo souvisí pohyb, netučná jídla, absence kouření i celková zdravá životospráva.
(pak)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2477211
DnesDnes402
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3552
Tento měsícTento měsíc8841

Partnerské weby

apartman banner