Ječné zrno na oku, odborně nazvané hordeolum, bývá častým onemocněním očního víčka, které se může u někoho vyskytnout jednou za život, u jiného pravidelně, dalšího nemusí postihnout nikdy. Nejčastěji je vyvolané oslabenou imunitou, hormonálními poruchami, tento problém může také vyvolat cukrovka. Jiným důvodem je namáhání očí a mnutí očí špinavýma rukama, ze kterých může přecházet bakterie přímo do očí.
V očním víčku, horním i dolním, je několik typů žlázek. Žlázky se mohou ucpat a zanítit. Pokud dojde k ucpání a infekci drobných žlázek na okraji víčka při řasách, vzniká ječné zrno, u vlčího zrna - chalazionu – dochází k ucpání a zánětu hlubokých mazových víčkových žlázek. Nejdříve přichází bolest, nepříjemné pocity v oku a jeho okolí, než lze spatřit zárodek ječného zrna. Postiženého nutí častěji mrkat, má pocit, že mu do oka něco spadlo, běžný je pocit pálení, řezání oka. Víčko zpravidla zčervená a trvá jen několik málo hodin, než se začne projevovat otok. Ten se poměrně rychle vyplní hnisem, což může ovlivnit stav oka. Obsah látek, které víčko obsahuje, může mírně ovlivnit i vidění.
Léčba ječného zrna není zpravidla nutná, během několika dní samovolně praskne a zhojí se. Při lehčí formě nemoci postačí teplý obklad na postižené místo, který v průběhu dne několikrát vyměňujeme. Můžeme použít i bylinkový obklad - například hojivý heřmánek spolu s tymiánem, který působí antibakteriálně. Odvar připravíme tak, že do vroucí vody přidáme hrst bylinek, odstavíme a necháme deset minut vyluhovat. Do odvaru namáčíme tampon, nebo skloníme hlavu nad odvarem, přikryjeme hlavu ručníkem a postiženému oku dopřejeme bylinkovou napářku. Podobně působí i jitrocelový výluh, do něhož namočíme gázu a několikrát denně přikládáme na postižené oko. Při zánětu spojivek, mazových žláz řas a slzných váčků udělá dobře i odvar ze světlíku. Dobré je přijímat B komplex vitaminy. V lékárně si lze opatřit některé vodičky na ošetření celého oka, nebo jen víčka se zrnem.
Při akutním stadiu, kdy otéká celé víčko a bulka se teprve tvoří, se používají antibiotické oční masti spolu s léky, které obsahují protizánětlivé látky hormonální povahy. Pokud se jedná o chronický stav, na víčku se udržuje hmatná nebolestivá bulka, k jejímu odstranění je nutný drobný chirurgický zákrok.
(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475504
DnesDnes93
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1845
Tento měsícTento měsíc7134

Partnerské weby

apartman banner