Epilepsie je onemocnění projevující se opakovaným výskytem epileptických záchvatů. Muži bývají postiženi 2,5krát častěji než ženy a děti asi 4krát častěji v porovnání s dospělými. Přibližně u 60 % dětských pacientů onemocnění během dospívání vymizí a tyto pacienty lze považovat za vyléčené. Naopak mohou však záchvaty v průběhu puberty vzniknout a přetrvávat až do dospělého věku. Další věkovou hranicí pro zvýšený výskyt epilepsie je 60 let.
Pohotovost k záchvatu je podmíněna především geneticky. Známe již několik desítek tisíc genů, které se podílejí na vzniku epileptických onemocnění. Dispozice ke vzniku epileptických záchvatů zvyšuje i celá řada faktorů zevního prostředí, mezi nejčastější patří nedostatek spánku, alkohol, fyzická vyčerpanost. Důležitým provokačním momentem u některých typů epilepsií může být i běžný spánek. Nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím vznik záchvatu je vznik ohniska (ložiska), ve kterém jsou nervové buňky poškozené, neodpovídají normálnímu vzhledu a mají i pozměněnou funkci. Taková ložiska mohou vznikat jak před narozením, tak při porodu nebo u již narozeného jedince. V rámci poškození před narozením jde o poruchy vývoje, infekce a toxické vlivy. Při porodu je zase hlavní příčinou nedostatečné zásobení mozku kyslíkem a v období po narození a v dospělosti jsou to především úrazy, krvácení do mozku, cévní mozkové příhody, infekce a nádory.
Pomoc během záchvatu by měla být především v ochraně postiženého před nechtěným poraněním. Je vhodné z dosahu odstranit všechny předměty, které by mohly být nebezpečné. Po skončení záchvatu položte postiženého do stabilizované polohy – na bok, obličejem směřujícím k podložce. Ústa pootevřete, vyčistěte a přesuňte dolní čelist. Tato poloha je prevencí udušení slinami či zapadlým jazykem. Lékaře volejte, pokud záchvat trvá déle než pět až deset minut, po záchvatu přetrvává zmatenost, nebo se postižený zranil či se necítí dobře.
(mz)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500683
DnesDnes332
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3373
Tento měsícTento měsíc12029

Partnerské weby

apartman banner