Zvýšený krevní tlak se navenek téměř neprojevuje a odtud také pochází přezdívka „tichý vrah“. Pokud je tlak trvale zvýšený, zatěžuje tepny a srdce a zvyšuje pravděpodobnost infarkt u a mrtvice. V kombinaci s vysokou hladinou cholesterolu v krvi urychluje vznik aterosklerózy - kornatění tepen v důsledku ukládání tuků na jejich vnitřních stěnách.

Na vysokém tlaku se podílí nadváha, přejídání, zvýšený příjem soli v potravě, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatek pohybu, stres, cukrovka a genetické dispozice. Asi u pěti procent pacientů je vysoký krevní tlak důsledkem některých nemocí, například chorob ledvin a štítné žlázy.

*Vysoký krevní tlak se již tisíce let úspěšně léčí v mnoha zemích zvýšenou konzumací česneku. I pro nás je česnek snadno dostupný a spolehlivý lék snižující krevní tlak. Jako rozumná dávka se uvádí jeden až dva stroužky denně.
*Na vysoký krevní tlak účinně pomáhá křenový nápoj, který si snadno připravíte: 80 g křenu umelte nebo jemně nastrouhejte a zalijte 250 ml převařené vody. Zamíchejte a ještě ten den užívejte jednu lžičku nápoje třikrát denně. Pokud se vám nápoj zdá příliš silný, můžeme ho naředit vodou. Doba léčby je dva až tři měsíce.
*Existují další potraviny, které mají schopnost snižovat krevní tlak - cibule, banány, rajčata a fazole.
*Z irského lidového léčitelství pochází rada na kefírový nápoj: jednu lžičku rozemleté skořice smíchejte s kefírem a vypijte před spaním.
*Pravidelné pití zeleného čaje pozitivně ovlivňuje vysoký krevní tlak. Zelený čaj dokáže své léčivé účinky rozvinout nejlépe, pije-li se k jídlu.
(jam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475500
DnesDnes89
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1841
Tento měsícTento měsíc7130

Partnerské weby

apartman banner