Ženy postihují infekce močových cest zhruba dvakrát častěji než muže. Má to svou logiku, močová trubice je u žen kratší než u mužů, podobně jako vzdálenost mez i jejím vyústěním a konečníkem. Není proto náhodou, že většinu infekcí způsobí bakterie Eschera coli. Tu najdeme právě ve stolici. Jakmile má ale příhodné podmínky, překoná přirozenou obrannou bariéru pohlavních orgánů a močových cest, kterou tvoří hlavně laktobacily a imunitní reakce.

Dochází k tomu například, když žena:
Prochladne, je unavená nebo zažívá stresy a zhorší se tedy její imunitní reakce.
Málo pije vhodné tekutiny.
Nedodržuje hygienu intimních míst.
Má sníženou imunitu kvůli zdravotním potížím.
Nosí tanga, u nichž se proužek látky posouvá směrem od konečníku k ženským pohlavním orgánům a močovým cestám, na rozdíl od širších kalhotek.
Obvykle se na infekci podílí více příčin.

Potíže se projevují pálením a řezáním při močení. Někdy se objeví zvýšené teploty a bolest v podbřišku. Jakmile teplota prudce vzroste a pacienta začnou pobolívat záda nebo ledviny, bývá to signál, že infekce postoupila do ledvin. Varovným signálem je také krev v moči, která nemusí být okem patrná. Odhalí ji až laboratorní vyšetření.
Jedním z preventivních kroků proti infekci močových cest je pít dostatek vhodných tekutin. Kromě neslazených balených vod to mohou být bylinné čaje. Pro ty se často používá list břízy, medvědice lékařská a květ černého bezu, případně nať z heřmánku, borůvek, přesličky nebo tymiánu.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474514
DnesDnes262
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden855
Tento měsícTento měsíc6144

Partnerské weby

apartman banner