S hemoroidy se k lékaři moc nechodí. Zevní se vyznačují náhlým objevením uzlu na okraji konečníku, který bývá velmi bolestivý i mimo vyprazdňování stolice. V případě vnitřních hemoroidů není akutní příhoda obvykle bolestivá, avšak může navozovat pocity nepohodlí či otoku v oblasti konečníku. Dostavovat se může krvácení různé intenzity, zvláště při vyprazdňování - třebaže hemoroidy nepředstavují skutečně vážnou hrozbu. Dochází k němu v souvislosti se zácpou, dále v těhotenství či po porodu. K rozvoji hemoroidů mohou vést i některé další okolnosti, například dlouhé cestování a opakovaný výskyt průjmu. Vina se ovšem přičítá též kombinaci alkoholu, pikantních jídel či stresu. Pacient by měl lékaře navštívit hned po prvých bolestech a krvácení k potvrzení diagnózy. Klinické vyšetření patří k nebolestivým a představuje základní metodu vyloučení výskytu závažnějšího onemocnění. V případě krvácení z konečníku je nezbytné zjistit jeho zdroj. Někdy může podobný stav způsobit přítomnost polypu, zánětu nebo nádoru. Standardním vyšetřením je koloskopie, která spočívá v zobrazení vnitřku tlustého střeva speciálním optickým přístrojem.
Na zabránění opakování akutních hemoroidálních příhod neexistuje žádné účinné preventivní opatření. Přesto je k dispozici několik velmi účinných postupů týkajících se životního stylu a stravovacích návyků. Vhodné je vystopovat faktory, které vedou k objevení příznaků a zároveň jsou pro každého typické, jako třeba konzumace pikantních jídel, destilátů, vína nebo pěstování určitých sportů. Přijatá opatření pak mohou do značné míry omezit i výskyt některých rizik. Především je ovšem nutná konzultace s lékařem, který může doporučit nejvhodnější léčbu pro daný konkrétní případ.
(pk)

DODATEK
Na zabránění opakování akutních hemoroidálních příhod neexistuje žádná účinná prevence. Ve všech případech je nutné podniknout taková opatření, která zajistí pravidelné vyprazdňování, například zvýšením příjmu vlákniny, konzumace ovoce a zeleniny, ale i dostatečným příjmem tekutin.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506497
DnesDnes336
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden336
Tento měsícTento měsíc17843

Partnerské weby

apartman banner