Obezita není jen estetický problém, ale hlavně nepřítel zdraví. Na vzniku obezity se genetické faktory podílejí asi padesáti procenty, za největšího viníka je ale označován nezdravý životní styl. S přibývajícími kilogramy úzce souvisí riziko onemocnění některými

chorobami. Zhubnout se určitě vyplatí, ale jak na to?
V prvé řadě je třeba soustředit se na jídelníček. Omezit některé potraviny - nežádoucí jsou živočišné tuky, cukry, které jsou zdrojem nadbytečné energie, s mírou je třeba konzumovat pečivo. Zkuste jíst často a menší porce, orientujte se na potraviny s nízkým glykemickým indexem, po kterých nebudete mít brzy hlad. Pravidelně se hýbejte. S pohybem půjde váha dolů, ale uděláte dobře také kloubům, svalům, změní se metabolismus. Snažte se každou chvíli využít k pohybu. Může to být obyčejná chůze do schodů, omezte jízdu autem, choďte pěšky, najděte zalíbení v nějakém sportu.
Co se stane, když zhubnete? Jak tvrdí lékaři, když se vám podaří snížit váhu o deset procent, snížíte riziko onemocnění cukrovkou o polovinu. Se štíhlou postavou se vyhnete artróze, nosné klouby, jako jsou kyčelní nebo kolenní, vám budou sloužit do vysokého věku. Se sníženou váhou se vám bude lépe dýchat. Menší hmotnost představuje menší zátěž pro srdce i plíce. S obezitou prokazatelně souvisí větší riziko pro vznik některých nádorů. To se znásobuje spolu s kouřením. Možná to nevíte, ale obezita s sebou nese i častější výskyt deprese, úzkostných stavů. Jak dokládají nejrůznější studie, až čtvrtina lidí s nadváhou užívá nějaký prostředek proti depresi.
(pru)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2523552
DnesDnes429
VčeraVčera686
Tento týdenTento týden2654
Tento měsícTento měsíc15320

Partnerské weby

apartman banner