Projevuje se především na prstech rukou, nohou či na zápěstí omezenou hybností. O tom, zda-li jste ohrožení onemocněním pohybového aparátu, si můžete zjistit v následujícím jednoduchém testu. Odpovězte si upřímně na následující otázky: Pozorujete několik dní po sobě na kloubech svých rukou otoky? Budíte se po třech až čtyřech hodinách spánku s bolestmi v kříži? Jsou vaše klouby na rukou ráno ztuhlé, jen těžko můžete otočit vodovodními kohoutky? Jestliže se postavíte po delším sezení, pociťujete bolesti v kolenním kloubu? Pokud jste minimálně na jednu otázku odpověděli ano, měli byste se poradit se svým ošetřujícím lékařem.
Na revmatoidní artritidu neexistuje žádná dieta. Dobré zkušenosti jsou se středomořskou stravou. Na jídelníčku by neměla chybět především zelená listová zelenina, celozrnné pečivo, ryby, ořechy a potraviny, které obsahují síru - tedy česnek, cibule, vejce. Dobré zkušenosti jsou i se středomořskou stravou, která se zaměřuje na častější konzumaci ryb, ovoce, zeleniny. Vhodné je vyhýbat se nadměrnému množství červeného masa, cukru a bílé mouky. Lidé s nadváhou by se měli snažit upravit svoji tělesnou hmotnost, neboť větší váha zatěžuje jejich klouby.
Nejlepší prevencí revma je pohyb v mladém věku, který posiluje svalstvo. Méně doporučované jsou extrémní druhy sportů. Bolestem kloubů lze obecně předcházet tím, že se vyhnete jednostranné zátěži, práci si rozložíte tak, abyste se jí věnovali v průběhu celého dne. Odpočinek volte dřív, než dojde k bolestem, nepříjemným pocitům, nezapomínejte dělat přestávky.
Naše babičky se při revmatických obtížích spoléhaly na ochlazování a zahřívání kloubů. Bolestivé klouby pomůže zklidnit teplá koupel či sprcha trvající alespoň čtvrt hodiny nebo zahřívací láhev. Pocity bolesti ale také může zmírnit chlazení postiženého místa, ať už ledem nebo studenou vodou, ovšem tahle babská kúra není vhodná pro lidi s oběhovými problémy.
(pru)

DODATEK
Jedním z doporučení lidové medicíny na revmatické bolesti je pití kopřivového čaje, který čistí krev od škodlivin. Hrst čerstvě natrhaných nebo sušených listů přelijeme litrem vody a necháme alespoň deset minut louhovat. Pijeme třikrát denně šálek čaje.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2552681
DnesDnes320
VčeraVčera666
Tento týdenTento týden3598
Tento měsícTento měsíc2857

Partnerské weby

apartman banner