Kostival patří mezi naše významné léčivé rostliny, které lze v přírodě nalézt. Mírní bolest a podporuje regeneraci tkání a hojení ran. Výborně hojí zlomeniny, podlitiny, výrony, vyvrtnutí a záněty šlach. Doporučuje se i v případě pomalu se hojících ran, bércových vředů a popálenin. Kostivalová mast je výborným prostředkem proti proleženinám, pomáhá i při bolestech zad a dalších svalových problémů. Lze ji používat také jako masážní emulzi. Je vhodná na odřeniny a mírně krvácející rány, které opláchneme vodou nebo vydezinfikujeme (mast ránu uzavře, chrání ji před infekcí a omezí krvácení). Příjemnou úlevu přinese také čaj z listů při vředech, silné menstruaci, průjmech, dlouhodobém kašli, angíně, revmatismu, bronchitidě a zánětech dásní. Ale kostival vnitřně neužíváme déle než deset dní, protože obsahuje toxické alkaloidy, jejichž vysoké dávky přijímané dlouhodobě mohou poškodit játra.
Kostivalová mast by určitě neměla chybět v arzenálu sportovních lékařů a traumatologů, neboť bez její pomoci by řada známých sportovců už dávno nezávodila. Především se využívá k léčbě bolestivých zhmožděnin a „natažených“ vazů, výrazně urychluje hojení, snižuje bolestivost a zlepšuje léčbu krevních sraženin (hematomů) vzniklých v souvislosti se zhmožděninami. Postižené místo se potře, překryje mikrotenem a zafixuje obinadlem. Během krátké doby bolest ustoupí a hematom se mnohem rychleji vstřebá.
Přípravky s kostivalem mohou mít řadu forem s různou dobou účinku. Pokud je naneseme na kůži, působí nejrychleji roztok a sprej. O něco později zabírá gel a po něm i mast. Ta účinkuje nejpomaleji, ale zároveň působí nejdéle a účinné látky se z ní dobře vstřebávají. Stačí, když ji dvakrát denně naneseme na jakékoliv poranění nebo defekt. Mast z kostivalu a další přípravky můžeme koupit, nebo si ji sami vyrobíme.
(žuk)

DODATEK
Na potíže s klouby, šlachami, svaly a kostmi používají lidé kostival už od starověku. Staří Řekové vařili z kořene kostivalu lepkavou pastu, kterou napouštěli pruhy plátna a pak jimi ovazovali zlomené končetiny.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503663
DnesDnes462
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1915
Tento měsícTento měsíc15009

Partnerské weby

apartman banner