Kustovnice čínská, známá také jako goji (godži), se používá v celé Číně po staletí. Mezi tamními obyvateli se traduje, že pokud se po celý rok pije čaj z plodů kustovnice, přinese to dokonalé zdraví a dlouhý věk. Plody malé bobule oranžové až červené barvy se chuťové blíží brusinkám a višním a mohou se jíst syrové, sušené, připravuje se z nich šťáva, sirupy, víno nebo čaj.
Plody dlouhověkosti
Kustovnice čínská patří mezi klenoty tradiční čínské medicíny, je považována za nepostradatelnou součást stravy a má pověst nejmocnější potraviny proti stárnutí. Pozitivně ovlivňuje celou řadu životně důležitých funkcí včetně duševní pohody. V Číně se říká, že „kdo každé ráno sní hrst plodů této rostliny, bude mít lepší náladu a po celý den bude šťastný“. Kustovnice kromě bohaté škály cenných živin obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, například velké množství beta-karotenu (provitaminu A), vitaminu C, některé vitaminy skupiny B a mnoho důležitých minerálních látek a stopových prvků - například železo, vápník, zinek a selen. Obsahuje i řadu fytochemických látek - například zeaxantin, který posiluje zrak, uklidňuje podrážděné oči a zlepšuje ostrost vidění.
Podle čínské tradice plody kustovnice léčí všechno! Výrazně posilují obranyschopnost organismu proti nemocem, působí protizánětlivě, příznivě harmonizují činnost jater a ledvin a uvolňují energetické blokády. Zlepšují krvetvorbu, mají vliv na snižování vysokého krevního tlaku, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, triglyceridů i krevní glukózy, čímž prospívají i diabetikům. Zvlhčují plíce, tedy působí proti astmatu a některým druhům alergií. Podporují sexuální funkce, dokonce mohou omezit rozšiřování lupénky a dalších kožních onemocnění. Také bylo zjištěno, že extrakt z kustovnice brzdí šíření rakoviny, zvyšuje účinnost léčby a působí preventivně proti této vážné nemoci.
(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470710
DnesDnes545
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1125
Tento měsícTento měsíc2340

Partnerské weby

apartman banner