V zimním období nás trápí spousta neduhů. Zejména nachlazení, chřipka, bolest v krku, kašel. Nemusíme sahat po lécích z lékárny, když nám v lehčích případech pomůže příroda. Každá bylinka má svůj smysl. Připomeňme následující bylinky, které mají v lidové medicíně neodmyslitelné místo:
Bříza
Snižuje tělesnou teplotu, podporuje pocení, a tak pomáhá lépe zdolávat infekce.
Cibule
Proti kašli pomáhá sirup z cibule. Připravit ho lze za studena. Nadrobno pokrájíme 100 g čerstvé cibule, přidáme 3 lžíce vody a 3 lžíce cukru. Během několika hodin pustí cibule šťávu a tu si nemocný dopřává třikrát denně jednu čajovou lžičku.
Bez černý
Při angíně je dobré zkusit osvědčený recept našich předků. Tři polévkové lžíce květu bezu navlhčili mlékem, chvíli podusili, pak dali do gázy a ještě teplé přiložili na hrdlo. Přesto uvazovali ještě nahřátý šátek nebo ručník.
Divizna malokvětá
Jestliže vás trápí dráždivý kašel, který neustupuje, můžete se spolehnout na to, že se vám s diviznou uleví. Čaj z jejích květů utišuje suchý a dráždivý kašel, podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě.
Česnek
Je spolehlivým zabijákem virů. Tahle nejstarší zelenina a vytrvalá bylina blahodárně působí proti kašli, chronickým bronchitidám a chřipkovým onemocněním. Při nachlazení je vhodné konzumovat česnekovou polévku, nastrouhaný křen na krajíci chleba s máslem, lze ho i cucat.
Pelyněk
Když škrábe v krku, zkuste kloktat pravidelně odvarem z pelyňku pravého. Na půl litru vody potřebujeme jednu polévkovou lžíci této bylinky. Kloktáme dvakrát denně.
Tymián
Čistí zanesené plíce, pomáhá redukovat příznaky astma. Rozpouští hleny, používá se jako kloktadlo proti kašli a zánětu průdušek.
Máta peprná
Zabírá při bolesti hlavy z prochladnutí. Obklad z mátového výluhu se přikládá na spánky.
Mateřídouška
Silný odvar z mateřídoušky oslazený medem ulevuje kašli.
Podběl
Jako účinný prostředek proti vykašlávání, při silném kašli se osvědčuje podběl. Pití čaje, na jehož přípravu se používají jak listy, tak květy, zmírňuje silný kašel, rozpouští hleny, zmírňuje zarudnutí v krku.
Yzop lékařský
Čaj z této bylinky je vhodné užívat při bolestech v krku, zahleněných průduškách, chřipce a nachlazení.
(pru)

RADA SPIRITU
Při nachlazení se nedoporučuje konzumace mléčných výrobků a sladkostí, neboť zahleňují organismus.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470699
DnesDnes534
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1114
Tento měsícTento měsíc2329

Partnerské weby

apartman banner