Paní M. T. z Boletic a další čtenářky by rády věděly, zda a jak jsou zdraví prospěšné kokosové ořechy…
Kokosový ořech je spojován s exotickými oblastmi, původ má v jihovýchodní Asii. Kokosové palmy dorůstají výšky až třiceti metrů, ořechy dozrávají přibližně dvanáct měsíců. V dobrých klimatických podmínkách se na jedné palmě může urodit až 150 kokosových ořechů. V sanskrtu, jazyku starověké Indie, se kokosová palma nazývá kalpa vriksha - „strom, který dává vše potřebné pro život“. Není to nadnesené, neboť celé generace Indonésanů přežívaly hlavně díky kokosovým ořechům. Tyto plody poskytují tekutinu pro uhašení žízně, dužinu jako výživnou potravinu, z kokosových vláken se vyrábí provazy, kartáčky, kmeny a listy kokosové palmy slouží k výrobě sandálů, látek i ke stavbě obydlí.
Kokosový ořech je tropický plod, patří mezi tzv. léčivé potraviny. Do Evropy se dostaly kokosové ořechy díky posádce Vasco de Gamy, námořníci je přivezli do Evropy ze své cesty do Indie.
Účinky na zdraví
Kokos je bohatý na množství vitaminů - B1, B2, E, niacin a B6. Z minerálních látek obsahuje železo, fosfor, hořčík, vápník, draslík a sodík. Přítomnost vlákniny v kokosu prospívá zdraví i kráse těla. Dužina kokosového plodu má až 67 procent tuku, který snižuje tzv. špatný cholesterol. Dužina se využívá na léčení nervových nemocí, při ztrátách paměti, slabosti, při kožních potížích a chorobách plic. Konzumace kokosu je vhodná rovněž při odvápnění kostí, lámavosti vlasů a nehtů, osteoporóze, bolestech pohybového aparátu způsobených přetěžováním nebo zvýšeným svalovým napětím. Dužina kokosu je však hůře stravitelná, neměla by se proto konzumovat na noc a neměla by se kombinovat s mléčnými výrobky, protože tuky těchto potravin jsou rozdílné, stejně tak by se neměl kokos míchat s vejci.
Léčivé účinky má i kokosový olej, který se získává z dužiny kokosových ořechů. Obsahuje antioxidanty, čímž posiluje imunitu pokožky a pomáhá při jejím hojení. Je účinný v boji proti virům, kvasinkám, houbám, mikrobům a plísním. Kokosový olej chrání pokožku před slunečním zářením, ale i před chladem a silnými mrazy. Tuk, který obsahuje kokosový olej, má podobné složení, jako ten v pokožce lidského těla. Proto se přípravky snadno vstřebávají a jsou velmi oblíbené. Kokosový olej lze ovšem využít i v kuchyni. Jde o panenský přírodní produkt lisovaný za studena, který obsahuje lehce vstřebatelné formy tuků. Má příjemnou vůni, výživné hodnoty a široké využití. Je stabilní a neoxiduje. Konzumací kokosového oleje předcházíme riziku ucpávání cév, odbouráváme cholesterol a dodáváme tělu energii. Můžeme jím dokonce zredukovat i naši hmotnost. Je vhodný na vaření, pečení, smažení. Jeho složení zůstává nezměněno i při vysokých teplotách. Poskytuje tělu rychlý zdroj energie, přitom má méně kalorií než ostatní tuky a zároveň posiluje obranyschopnost organismu.
Z mladých a ještě zelených ořechů se získává kokosová voda. U nás není dostupná, ale je třeba říci, že tento přírodní nápoj obsahuje proteiny, karbohydráty, nasycené tuky, vápník, křemík, fosfor, hořčík, chlór, draslík, síru, vitaminy B1, B2, B6, B3 a C. Průměrný mladý kokos pokryje 20 procent požadované denní dávky vápníku, má 2 gramy vlákniny, 2 gramy proteinu, 15 gramů cukru a 3 gramy nasyceného tuku. Obsahuje hodně proteinů, kterými se získá svalová vláknina pro posílení mozku. Funguje jako lék při zažívacích problémech, kolikách či střevních nemocech. Obecně je to medicína na všechny potíže močového měchýře. Výhodou kokosové vody je, že má jen jedno procento tuku a velmi málo kalorií. Dodává tělu energii a napomáhá při správném spalování nadbytečných kilogramů. Pomáhá předcházet rakovině střev, prsu a prostaty. Vhodná je také jako prevence proti nemocem srdce, rozpouští ledvinové kameny a zvyšuje imunitu.
V kosmetice
Kokosové ořechy jsou cennou surovinou pro kosmetický průmysl. Kokosové mléko obsahuje vitaminy, proteiny, minerální látky a stopové prvky. Má schopnost udržovat v pokožce vlhkost. Příznivě ovlivňuje regeneraci vlasů a vlasové pokožky.
(nam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500479
DnesDnes128
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3169
Tento měsícTento měsíc11825

Partnerské weby

apartman banner