Mnoho známých a dnes trochu zapomenutých aromatických bylinek k nám přinesli ze Středomoří benediktinští mniši a středověké zahrádky u klášterů byly přímými předchůdkyněmi bylinkových zahrádek našich prababiček. Pokud zelené bylinky pravidelně zařadíme do svého jídelníčku, máme tak zaručený recept na dlouhověkost a skvělého pomocníka v boji proti mnoha nemocem.
Bazalku spojujeme s lehkou středomořskou kuchyní. Má příznivý účinek na trávení, posiluje žaludek, uvolňuje křeče, je oblíbeným prostředkem proti nevolnosti a nadýmání.
Kopr povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, přispívá ke zmírnění trávicích potíží, žaludečních křečí, průjmu a posiluje imunitní systém.
Majoránka má příznivý vliv na zažívání, zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a ovlivňuje vylučování žluči. Vyznačuje se protikřečovými účinky a působí dezinfekčně.
Pažitka je bohatým zdrojem vitaminu C, který posiluje odolnost organismu proti nemocem. Má dobrý vliv na trávení a při dlouhodobém používání snižuje vysoký krevní tlak.
Řeřicha příznivě ovlivňuje trávení a povzbuzuje činnost žlučníku a jater. Má příznivý vliv na tvorbu krve, pomáhá při zánětu močového měchýře, léčivé účinky této bylinky lze využít i v případě nachlazení a nemocí dýchacích cest.
Tymián je ceněný kvůli svým antibakteriálním účinkům, rozpouští hleny, ničí choroboplodné zárodky a zahřívá. Podporuje chuť k jídlu, tiší křeče a bolesti břicha.
(jam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472061
DnesDnes85
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2476
Tento měsícTento měsíc3691

Partnerské weby

apartman banner