Celosvětově rozšířený jitrocel kopinatý existoval už v době kamenné, kdy se s obilím dostal z Asie do Evropy. První zprávy o léčebném využívání pocházejí od Asyřanů a v době antiky se semena vypitá s vínem používala proti průjmu. Na začátku letopočtu se šťáva z jitrocele užívala proti hadímu uštknutí a Hildegarda von Bingen považovala celou rostlinu za vhodnou pro léčbu trávicích orgánů.
Jitrocelová šťáva je vynikající při problémech s játry, což psal už renesanční bylinář Jan Černý, který kromě jiného uváděl, že „zapálení jater krotí“. Ze staročeského jatrocel pak vzniklo jeho dnešní jméno. Podle Mattioliho se nazýval malý či špičatý jitrocel a v překladu jeho Herbáře se objevily názvy beraní jazyk, menší kopice nebo čelník.
Z jitrocele je nejznámější využití listu a semene. Obsahují řadu vynikajících látek, například dvě procenta glykosidu aukubinu, hořčiny, flavonidy, enzym invertin, slizy, saponiny, kyseliny křemičitou a askorbovou, vitamin C a pektinové látky.
Jitrocel kopinatý má adstringentní (stahující) a antibakteriální účinky. Čerstvá vylisovaná šťáva nebo podrcené listy jsou velmi účinné na hmyzí kousance, což oceníte během celého léta. Působí povzbudivě na tvorbu žaludečních šťáv, užívá se při léčbě žaludečních vředů a při zánětlivých onemocněních střev. Při léčbě chronického zánětu střeva, tzv. Crohnově chorobě, uplatňuje silné antibakteriální působení. Bylinářka Mária Poĺoncová z Koštian nad Turcom doporučovala přikládat na zanícené rány nejprve změkčený list jitrocele většího, který je zbaví hnisu a nečistot, a pak jitrocel kopinatý. Jitrocelové listy lze podle staleté zkušenosti přikládat přímo na čerstvé řezné rány, škrábance a drobná poranění.
MUDr. Josef Jonáš doporučuje v knize Svět přírodních antibiotik šťávu proti kašli, která se připraví z kilogramu čerstvých jitrocelových listů. Omyté se rozmixují, vloží do hrnce s litrem vody a kilogramem nerafinovaného cukru a pozvolna uvedou do varu. Na mírném ohni se vše vaří, dokud šťáva nezhoustne. Pak se naplní do nahřátých sklenic a nechá vychladnout. Dobře se uzavře a skladuje ve sklepě nebo lednici.
(kj)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472078
DnesDnes102
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2493
Tento měsícTento měsíc3708

Partnerské weby

apartman banner