Paní Dita H. a Ema S. požádaly, zda by MUDr. Tatiana Kozlová zpracovala podobně jako na měsíc srpen (vyšlo ve Spiritu číslo 32 a 33) i rady ohledně konzumace a sběru bylinek či plodů, které jsou dostupné během měsíce září a lidskému organismu prospěšné.
Paní Tatiana všem doporučuje: „Mějte rádi přírodu a važte si jí. Vše, co potřebujete, vám může dát. Země, voda, vesmír - vždy vás obdarují pevným zdravím a udělají vás šťastnými.“ A co nám dále k tématu řekla?
„Mnohé podzimní přírodní produkty mají konkrétní a vysoce efektivní účinky. Působí například močopudně, jsou vhodné pro jedince, kteří mají písek či kaménky v ledvinách, žlučníku, trápí je potíže s játry, případně chronický zánět močového měchýře. Mezi nejsilnější - nejúčinnější rostliny a plody měsíce září patří meloun, lopuch a dýně. Pak určitě nesmíme zapomínat také na hloh a tapinambur. Právě tapinambur je perfektní pomocník, měli by ho znát a používat všichni, kteří mají cukrovku. Látky, které obsahuje, totiž snižují hladinu cukru.“
Meloun
Zaslouží si největší pozornost. Obsahuje celou škálu vitaminů - C, B, B2, B6, je v něm hodně železa, fosforu, kalcia atd. Je to skvělý přírodní lék na anemii - chudokrevnost. Také je to vhodný pomocník pro všechny lidi, kteří se potýkají s onemocněním jater. Meloun by měli využít i lidé po operaci prováděné pod silnou narkózou, protože detoxikuje - čistí tělo od anestetik.
Doporučené recepty: Nejefektivnější léčivou částí melounu je překvapivě bílá dužnina u zelené slupky. Tu většina z nás nekonzumuje, ale vyhazuje jako odpad spolu se slupkou. Odřežte tuto část, nakrájejte na drobnější kousky a ty dejte vysušit (na slunce nebo do trouby), následně je rozemelte. Prášek se uchovává v papírovém sáčku. Jako lék se užívá malá kávová lžička - musí být zarovnaná, nikoli vrchovatá - třikrát denně, zapíjí se vodou, do které se přidá malé množství medu. Komplex, který vznikne přidáním medu, má obrovský léčivý potenciál. Užívá se vždy 20-30 minut před jídlem a je to perfektní lék na nemoci, jakými jsou: cystitida, tedy chronický zánět močového měchýře, potíže s močením (příliš časté, úniky moči), gynekologické potíže, kameny v žlučníku.
Zmiňme též melounovou šťávu. Ta je dietetickým prostředkem, navíc podpoří organismus při poruchách srdečně cévních, upevňuje cévy. Do šťávy z melounu získané díky odšťavňovači lze přidat šťávu ze zelených jablek. Mix vitaminů je pak vhodným lékem při srdečně cévních nemocech, arytmii atd.
Lopuch - kořen lopuchu
Celá rostlina je léčivá, lze používat listy velké i malé jako perfektní obklad při mastopatii (nezánětlivém nezhoubném onemocnění ženského prsu, jehož podstatou jsou změny v mléčné žláze způsobené hormonálními vlivy) - namočí se listy ve vodě a přiloží se (lze využít i na fibromy, řezné ranky atd.). Zatímco list lopuchu léčí po celé léto, kořen pouze v září a říjnu. Kořen se těžko dobývá, je silný. Když ho vykopete, nemusí se mýt, jen se otře vlhkým hadříkem a pak se nechá schnout. Drobné kousky kořene lopuchu jsou lékem při cukrovce. Doporučené recepty: Lze ho užívat ve formě výluhu. Kousky sušeného kořene se vloží do nádoby a zalijí vroucí vodou. Nechá se to stát celou noc. Ráno to přecedíte a lehce provaříte. Tento odvar či vodní výluh lze užívat v malém množství v případě, že máte cukrovku (ať již v počátečním či rozvinutém stadiu).
Také je možné připravit si tinkturu. Vezmete 30-40 gramů nadrobno pokrájeného kořene, zalijete kvalitním alkoholem - vodkou. Na to množství kolem 40 g lopuchového kořene vám stačí 100 ml vodky. Zalijete kousky kořene, zakryjete a 10 dní necháte louhovat, občas protřepete. Po 10 dnech přecedíte a máte lopuchovou tinkturu, která se užívá po kapkách - 20 až 30 kapek se přidá do malého množství vody, užívá se před jídlem. Pomáhá to diabetikům udržovat cukrovku pod kontrolou, aby se jim nezvyšovaly dávky inzulínu. V současnosti mají mnozí mladí muži problém s vypadáváním vlasů. Pokud člověk plešatí, naznačuje to slabou funkci jater. V té souvislosti lze využít lopuchový olej. Lopuchové kuličky plodů, které svými háčky připomínají suchý zip a chytají se na oděvy,vnímáme jako odpad. Ale je to lék, připravuje se z nich lopuchový olej proti padání vlasů. Vtírá se a vmasírovává do vlasů před umýváním hlavy třikrát až čtyřikrát za týden. Hlava se po aplikaci oleje zakryje ručníkem na 30 minut, aby byly vlasy v teple, udělá se zábal.
Cibule
Na padání vlasů je pak ještě jeden skvělý lék a tím je obyčejná šťáva z cibule. Když ji vymačkáme (může být z jakékoli cibule - z modré, bílé či žluté) a vezmeme jednu lžíci, používá se podobně jako lopuchový olej. Cibule teď dozrává, je skvělým pomocníkem na bronchitidy, na suchý kašel.
Doporučený recept: Vezměte cibuli, očistěte a nadrobno pokrájejte. Přidejte dvě lžičky cukru a nechte v misce stát přes noc. Cibule pustí šťávu, v kombinaci s cukrem získáte sladký sirup, který si dají i děti, kterým jinak cibulová šťáva nechutná. V tomto období se začínají objevovat chřipky, dětem se pak může dávat čajová lžička cibulové šťávy na odhlenění.
(zem)
Pokračování příště
Kontakt: Tatiana Kozlová - 603 537 825, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505014
DnesDnes73
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3266
Tento měsícTento měsíc16360

Partnerské weby

apartman banner