(Pokračování z minulého čísla)
Hloh
Lidové léčitelství ho hodnotí jako úžasný a stoprocentní lék. Je vhodný na arytmie, doporučuje se při oslabené srdeční činnosti, po infarktu a mrtvici, protože má pozitivní vliv na potíže se srdcem včetně hypertenze, snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Zatímco květy hlohu se trhají na konci května, teď v září nám jde o krvavě zbarvené plody. Lze je konzumovat čerstvé, ale během září a října je vhodné nasbírat si je do zásoby, abychom je měli na celou zimu. Suší se na slunci. Hloh by měly znát a využít i ženy, které trpí na myomy a mají potíže se silným menstruačním krvácením. Je třeba pamatovat na to, že usušené plody mají větší sílu než čerstvé, protože při sušení dojde k procesu fermentace. K docílení stejného účinku pomocí čerstvých plodů tak potřebujeme dvojnásobné množství hlohu.
Recept: Jedna polévková lžíce sušených plodů (v případě čerstvých plodů potřebujete dvě) se nasypou do hrnce se zhruba 200 ml horké vody a na hodinu to zakryjete, necháte vyluhovat. Po hodině to dáte ještě na 3 až 5 minut na mírný plamen. Získáte tak denní množství hlohové pitné kúry, které si rozdělíte na celý den na čtyři díly (po přibližně 50 ml). Hlohová kúra se aplikuje v průměru 20 až 22 dní, pak musí být čtrnáctidenní pauza. Následně se pokračuje znovu s hlohem, nebo je možné pro změnu využít šípek, který má podobný účinek.
Z hlohu má smysl připravit i tinkturu. Jedna velká polévková lžíce plodů se zalije v láhvi 200 ml kvalitní vodky a zakryje (při přípravě platí poměr 1 : 5, tedy berete 1 díl plodů hlohu a pět dílů alkoholu). Nechá se to 5 dní stát, občas se láhev protřepe. Po pěti dnech scedíte a užíváte po kapkách. Obvykle se užívají třikrát denně, vždy 15 až 20 minut před jídlem nebo mezi jídlem, bere se tak 20-25 kapek.
Zelí
List můžete použít jako obklad na ekzémy, tlumí svědění, lze ho využít na popáleniny, mastopatii, na hnisavé rány... Tvrdá část listu se naklepe, list se položí do teplého mléka či vody, aby změkl. Teplota listu musí být tělová, přikládá se jako obklad. Zelná šťáva pomáhá při střevních potížích a vředech žaludku. Užívá se 30 až 40 ml šťávy vždy před jídlem. I v případě, že člověk trpí na vnitřní žaludeční krvácení, má smysl aplikovat pitnou zelnou kúru - je čtrnáctidenní, pak následuje malá pauza a opět se šťáva konzumuje dalších čtrnáct dní.
Jablka
Právě v září a ještě i v říjnových dnech je vhodné konzumovat jablka jako léčivý prostředek. Kdo má cukrovku, měl by si vybírat zelená jablka, jsou méně sladká. Kdo trpí na anemii, měl by si brát jablka červenější. Dvě jablka denně fungují jako skvělá léčebná kúra.
(zem)
Kontakt: Tatiana Kozlová - 603 537 825, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506572
DnesDnes411
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden411
Tento měsícTento měsíc17918

Partnerské weby

apartman banner