Čtenářka Miriam z Liberce redakci požádala: „Vím, že lotosový květ býval v některých kulturách uctívaný a posvátný, byl symbolem krásy i znovuzrození. Můžete napsat něco o schopnostech a účincích této zajímavé vodní květiny?“
Historici a archeologové se setkávají s obrazy a symbolikou lotosu (v podobě pupenů, květů či stonku se semeníkem) v kulturách různých epoch a kontinentů (starověký Egypt, Indie, antické Řecko, Sumerská civilizace, kmeny Dogonů a Mayů atd.). Popisy lotosu jsou v mýtech a legendách snad všech starověkých národů, které obývaly planetu Zemi. Lotos představoval čistotu, plodnost, znovuzrození, tvůrčí sílu ženského principu, duchovní růst…
Jisté je, že je lotos neskutečně životaschopnou rostlinou, však se o ní také někdy hovoří jako o rostlině nesmrtelnosti. Semena lotosu jsou totiž schopná naklíčit ve vhodných podmínkách i v případě, že jsou stará třeba 2000 let! Prokázal to vědecký výzkum. Jak je to možné? Vědci se domnívají, že to souvisí s tím, že v semenech odhalili enzym, který eliminuje poškození struktury bílkoviny. Tento enzym je v semenech lotosu neustále aktivní, bez ohledu na jejich stáří. Další zajímavostí je fenomén samočištění lotosu. Vyrůstá z bahnitých vod, ale skvěje se čistotou. Tento jev vědci vysvětlují speciální nano-strukturovanou konstrukcí květinových plátků.
Lotos lidé odedávna využívali jako ozdobu či dekoraci, potravinu (mladé listy, květy, semínka i oddenek jsou jedlé) i lék. Nejstarší dochované zmínky o léčivých účincích lotosu pocházejí ze starověkých čínských traktátů. Čínští léčitelé připravovali z květů lotosu nejrůznější tinktury a masti, vyhledávanými byly ale i oddenek a kořen (bohaté na vitaminy a stopové prvky). V rámci léčby se rovněž konzumovala semínka (syrová či vařená, případně pražená jako popcorn).
A lotos je v léčitelství ceněn dodnes. Obecně pomáhá zejména při léčbě nachlazení, kašle, astmatu, plicních či ledvinových potíží. Z látek, jež obsahuje, jsou asi nejvýznamnější asparagin a nelumbin. Nelumbin stimuluje pohyb tělních tekutin a hlenů, asparagin pomáhá vylučovat přebytek tekutin z plic a dýchacích cest, odstraňuje z těla nebezpečné látky, jež jsou toxické pro mozek, podporuje léčbu syndromu chronické únavy, zvyšuje vitalitu, je doporučován v případech impotence. Lotosový škrob pak obsahuje 13 procent jednoduchých cukrů, je dobrým a zdravým zdrojem energie.
(šál)

DODATEK
Kvetoucí nádheru lotosových květů jezdí obdivovat v měsících červenec až září botanici i turisté mimo jiné také do Ruska. Velká lotosová pole se zde nacházejí v deltě řeky Volha, ačkoli nikdo netuší, jak se tam semena lotosu dostala.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472921
DnesDnes326
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3336
Tento měsícTento měsíc4551

Partnerské weby

apartman banner