Víte, co může zvýšit mužskou plodnost? Vědci z Ohia přišli na to, že pravidelná konzumace rajčat. Může za to zázračná látka lykopen. Rajčata jsou považovaná nejen jako elixír pro mužské spermie, tedy pro pánské reprodukční orgány. Vědecké studie ukazují, že snižují riziko vzniku rakoviny prostaty. Důvodem je zřejmě vysoká hladina antioxidantů. Tato plodina má silné antibakteriální a vitaminové účinky. Obsahuje vitamin C a E, provitamin A, vitaminy skupiny B, draslík a železo, v menším množství také vápník a fosfor. Je zdrojem vlákniny, která chrání tělo před škodlivými radikály. Jedno velké rajče obsahuje 4683 mikrogramů lykopenu.
Rajčata by se měla pravidelně objevovat v jídelníčku mužů po padesátce. Tento věk bývá jedním z rizikových faktorů pro vznik rakoviny prostaty. Svou roli může tato nejzdravější zelenina sehrát i v prevenci mozkové příhody. Bez zajímavosti nejsou závěry jedné finské studie, které se zúčastnilo více než tisíc mužů středního a staršího věku. Lidem s nejvyšším obsahem lykopenu v krvi hrozilo o pětapadesát procent menší riziko mozkové mrtvice než u těch, kteří měli nejmenší obsah tohoto antioxidantu.
Je lepší jíst rajčata syrová nebo v pokrmech formou kečupu nebo omáčky? Antioxidant lykopen, který činí z rajčat mimořádnou potravinu, se lépe vstřebává do těla právě po uvaření plodů.
(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2552695
DnesDnes334
VčeraVčera666
Tento týdenTento týden3612
Tento měsícTento měsíc2871

Partnerské weby

apartman banner