Pelyněk (zeměžluč). K léčebným účelům se užívá kořen i listí. Obzvláště při bolestech pobřišnice a při menstruačních bolestech u žen. Čistí játra, slezinu, ledviny, močový měchýř, proto se doporučuje při ledvinovém písku a kamenech. Také se dá upotřebit jako prostředek pro růst vlasů.
Kuklík (benediktýnský kořen). Posiluje srdce, žaludek, občerstvuje mysl, působí proti malátnosti. Žvýkání koření zažene páchnoucí dech a nepříjemný zápach z úst. K vnitřní potřebě se užívá odvar nebo koření destilované.
Heřmánek. Čaj z této bylinky je výtečný prostředek při křečích žaludečních, prsních a krčních. Podporuje pocení a působí proti nadýmání a při břišní kolice. Dále proti menstruačním bolestem, proti znění v uších, křečovitému kašli a těžkému dechu. Heřmánkové koupele jsou dobré k hojení ran a otoků.
Divizna. Odvar z květů působí jako uvolňující, bolesti utišující prsní prostředek. Působí také při kataru průdušnic, při silném kašli, křečích a průjmu. Dále se může upotřebit jako oční voda při zánětu očí.
Kmín. Je velmi dobrý žaludeční prostředek, podporuje trávení, chuť k jídlu a příjemně vonící dech. Bývá užíván při nadýmání.
Libeček. Odvar kořene uvolňuje hleny, podporuje močení a pocení, proto pomáhá při kašli, bolestech na prsou, kolice a vodnatelnosti.
Lipový květ. Podporuje pocení, a proto jej lze doporučit při chřipce, rýmě a nachlazení.
Smetánka lékařská. Čaj působí úlevu a posiluje, zejména plíce, játra, střeva a močové ústrojí. Působí léčivě při hemoroidech.
Sléz. Hojivé jsou rozmačkané listy přiložené na čerstvé rány a zanícené otoky. Proti očnímu zápalu pomáhá odvar z květů, který se na oči přikládá teplý. Teplé obklady jsou dále velmi dobrým léčivým prostředkem při hemoroidech a vředech. Vnitřně užíván působí na uvolňování hlenů, tiší křeče a bolesti. Proto se doporučuje při zánětu krku a dýchacího ústrojí.
Rozrazil. Čerstvá šťáva a také odvar působí uvolnění při všech zánětech dýchacího ústrojí. Zevně velmi účinně působí přiložením na čerstvé rány a popáleniny. Jako léčivá bylinka se osvědčuje při průjmu, kolice, úplavici i bolestivém močení. Zkušené bylinářky rozrazil používaly jako účinné kloktadlo při zánětech a otocích dutiny ústní.
Bedrník. Odvar z kořene podporuje pocení, pomáhá při kašli, při potížích s močením. Odvar listů a stopek čistí močový měchýř, zvláště při potížích s močovými kaménky a pískem. Také je známo, že čistí krev a jako kloktadlo pomáhá při zánětu v krku.
Kopr. Čaj z květu i z celé rostliny dobře působí na tvorbu mateřského mléka. Dále posiluje žaludek a podporuje stolici. Pomáhá proti škytavce a nespavosti. Napařování pobřišnice odvarem z kopru odstraňuje bolesti rodidel.
(ryp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474654
DnesDnes402
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden995
Tento měsícTento měsíc6284

Partnerské weby

apartman banner