Paní Marta a několik dalších čtenářek se zajímají o využití a účinky sezamu.
Původem spadá sezam indický do oblasti západní Afriky. Býval známý a oblíbený již v dobách starého Řecka a toto zhruba dvoumilimetrové semínko patří k nejzdravějším na světě. U nás se v současné době sezamová semínka přidávají do ovocných či zeleninových salátů, do pečiva a podobně. V obchodech se ale sežene i sezamový olej, rovněž vhodný do salátů, lze ho využít ale i na omaštění pokrmu nebo na krátké osmahnutí, např. zeleninového základu. V jižní Evropě se navíc používá do krémů, koktejlů a slaných jídel máslo tachiny, které vzniká rozemletím semínek sezamu.
Obecně se doporučuje konzumovat přírodní - neloupaný sezam (odstraněním povrchové slupky klesá obsah důležitých látek). Semena tvoří z 50 % tuk, z 20 % bílkoviny, z 16 % sacharidy a z 9 % vláknina.
Z pohledu čínské medicíny má sezam pozitivní vztah k ledvinám, játrům, slezině, slinivce a plicím. Díky vysokému obsahu organického vápníku, hořčíku a fosforu je možné ho využít v prevenci a léčbě osteoporózy a zlomenin. Doporučuje se těhotným a kojícím ženám, rovněž ženám v menopauze nebo se silnou a bolestivou menstruací. Pro vysoký obsah železa se doporučuje též při chudokrevnosti. Vysoký obsah vitaminů skupiny B, hořčíku a fosforu z něj dělá lék na deprese, neurózy. Jeho konzumace je prospěšná pro těžce tělesně a duševně pracující jedince. Vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a hořčíku ho předurčuje jako vhodný dietní doplněk stravy při nemocech srdce a cév. Vysoký obsah zinku zlepšuje imunitu i metabolismus. Vysoký obsah karotenů s hořčíkem, vápníkem a zinkem pomáhá při nemocech očí, vlasů, kůže, sliznic nebo nehtů. Sezam má i „zvlhčující“ efekt. S úspěchem se používá v prevenci i léčbě zácpy způsobené suchostí a horkostí v tlustém střevě, a také při léčbě suchého kašle. S ohledem na jeho „chladivý“ účinek by ho měli konzumovat i lidé trpící nadměrným pocením, hyperaktivitou, vysokým tlakem, se sklonem k srdečním onemocněním a mozkovým příhodám.
Sezamový olej se zevně používá při bolestech v uších, na popáleniny, příznivě působí i v případě kožních onemocnění (nanáší se vatou na postižená místa). Mazání kůže olejem snižuje horečku. Sezamový olej je výborným regeneračním prostředkem. Ve spojení se slunečnicovým a světlicovým olejem snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Obsah lecitinu chrání a povzbuzuje mozkomíšní systém, posiluje paměť a působí antidepresivně. Má uklidňující vliv na sliznici trávicího ústrojí. Má močopudné účinky a používá se proti průjmu i proti zácpě.
TIP SPIRITU
Ze sezamových semínek je možné připravit i čaj. Pravidelné pití tohoto čaje upravuje menstruační potíže, zlepšuje kvalitu vlasů. Je vhodný jako prevence a léčba osteoporózy, má příznivý vliv na tvorbu a kvalitu mateřského mléka. Pomáhá při zrakových potížích.
Postup: Sezamová semínka propláchneme, opražíme a lehce podrtíme (např. v misce). Na 1 šálek vody dáme 2 čajové lžičky semínek. Uvedeme do varu a mírně vaříme 10 až 20 minut. Denně můžeme vypít 2-3 šálky, čaj se pije i se semínky (necedí se) alespoň 10 dní v měsíci.
(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450846
DnesDnes625
VčeraVčera636
Tento týdenTento týden2877
Tento měsícTento měsíc1792

Partnerské weby

apartman banner