Amazonie je poslední přírodní laboratoří, kde se nalézají léky na mnoho chorob. V amazonské džungli jsou léky jak na rakovinu, tak na AIDS. Je tu ale také přirozené prostředí pro šamanismus a přirozený domov indiánských kmenů. Indiáni se tu řídí nejekologičtějším modelem zemědělství, což je „agvarunská čakra“ se symbiózou přibližně devadesáti rostlin – užitkových stromů, zeleniny, ovoce a léčivých bylin – která napodobuje symbiózu divokých rostlin v džungli, a proto chrání půdu před erozí a celou oblast před záplavami a vysoušením. Indiánské hospodářství obsahuje rozvětvené znalosti o úspěšné součinnosti s přírodou a pomocné prvky etiky, filozofie a mystického vidění světa jako informačního celku.
Přírodní laboratoří živých forem je nazývána oblast peruánské rezervace Tambopata. Relaxačně také působí „šum z džungle“, proto je velmi léčivým prostředím, vyvolává už sama o sobě detoxikaci, ozdravení, hubnutí a uklidnění.
V současné době je Amazonie (mimo malé ostrůvky hluboko v Nové Guineji či poslední areály afrických Pigmejů) posledním územím, kde žijí lidé mimo peněžní koloběh. Někdy sice trpí nedostatkem potravin, ale hladem neumírají a peněžní krize je netrápí. I v podmínkách mírného nedostatku potravin jsou do vyššího věku aktivní a štíhlí, v mnoha oblastech nejsou nutné domy, jenom izolace od deště palmovou střechou. Nádobí si indiáni dělají keramické, tašky pletou z lýka a mnohdy nemají ani představu o svém věku, prostě tu platí, že pokud jsou aktivní, považují se za mladé. Neznají ani strach ze smrti, protože tu berou za přirozený přechod do dalších úrovní existence.
Amazonie je územím nedotčeným civilizací, nevýslovné krásy a klidu bez válek. Kromě jiného je globálním stabilizátorem klimatu na naší planetě spolu s dalším velkým lesním celkem, sibiřskou tajgou.
(han)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453095
DnesDnes411
VčeraVčera591
Tento týdenTento týden1002
Tento měsícTento měsíc4041

Partnerské weby

apartman banner