Zdraví je náš největší poklad, ale jeho cenu oceníme, až když ho ztrácíme. Se svým zdravím by člověk neměl hazardovat. Proto je lepší preventivně předcházet nemocem, užívat co nejméně farmakologických preparátů a raději dát přednost přírodním léčivým prostředkům.
1. Bylinkové čaje je dobré popíjet pravidelně a vždy je vařit přesně podle návodu.
2. Léčitel by měl vysvětlit, která bylina v těle co uzdravuje. Vhodné je o užívaných bylinkách informovat i svého ošetřujícího lékaře, aby i ten posoudil, zda-li je některá z léčivých rostlin vhodná a aby nesnižovala započatou farmakologickou terapii.
3. Ze stravy zásadně vyloučíme: uzeniny, kravské mléko a výrobky z něj, sladké pokrmy, vývary z masa, živočišné tuky - například sádlo, dráždivé pokrmy, nadměrné množství soli.
4. Omezíme, nejlépe zcela zanecháme kouření, konzumaci kofeinových nápojů. Je dobré vynechat bílý řepný cukr, nahradit ho včelím medem, nerafinovaným hnědým cukrem, diabetickými sladidly a podobně.
5. Návod na jednoduchou přípravu bylinkového čaje: na jeden šálek (220 až 250 ml) dáme jednu polévkovou lžíci připravené čajové směsi, uvedeme do varu, pak vypneme a necháme ještě po dobu 30 minut vyluhovat. Scedíme a popíjíme přes den, jak určí lékař nebo léčitel.
6. Doporučená bylinná koupel by se měla provádět následovně: nejlépe tři hodiny po večeři dát do vany předepsaný odvar, teplota vody by měla být kolem 37° C. Ve vodě doporučuji pobývat 15 až 20 minut, podle individuální snášenlivosti.
7. Bylinné obklady provádět nejlépe takto: uvařit bylinný čaj podle návodu od léčitele, do něho ponořit gázu nebo vyžehlený čistý kapesník, trochu vyždímat a přiložit na bolavý kloub (koleno…), dát igelit, přes něj kapesník a elastickým obinadlem převázat. Obklad nechat na postiženém místě působit dvě až tři hodiny. Při bolestivosti obklad znovu přiložit i 3krát denně.
8. Pro celkové zdraví je nutné mít chrup v pořádku, preventivní prohlídky u stomatologa nepodceňujte. Každé sousto se má nejméně 32krát rozkousat (žaludek nemá zuby). Důležité je dodržovat pitný režim, denně vypít nejméně 2 až 3 litry tekutin.
9. Do diáře či kalendáře si veďte záznamy o tom, jaké bylinky pijete, kolikrát denně, jak bylinnou léčbu snášíte, jestli se objeví nějaké komplikace - například alergie a podobně. O zdravotních potížích ihned informujte nejen svého lékaře, ale také léčitele, který bylinnou směs doporučil.
10. Snažte se mít dobrou mysl. Co nejdříve řešte prožívané stresové situace a věřte, že i když člověk občas v životě prohraje, současně mu to může přinést pozitivní výsledek, pro zdraví vlastně výhru.
(mik)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470764
DnesDnes599
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1179
Tento měsícTento měsíc2394

Partnerské weby

apartman banner