Vlasy na hlavě rostou ve třech fázích. Každý vlasový váček má svou vlastní fázi. Fáze růstu trvá několik let. Po ní následuje fáze zániku, jedná se o přechodné období, které by nemělo trvat déle než tři týdny. Poslední fází je fáze klidu, která trvá jen pár měsíců. Na poruchu růstu vlasů mají vliv hormony, nervová a psychická zátěž, jejich pevné stahování gumičkou, dále infekční onemocnění, vysoké horečky, u žen porod nebo klimakterium. Na pěkné vlasy má vliv i nevhodné prostředí, ve kterém se pohybujeme, přílišná spotřeba léků, drogy a výživa chudá na vitaminy a minerální látky. Padání vlasů signalizuje, že náš organismus vyžaduje větší pozornost. Pozor při nedostatečné činnosti jater, špatně na tom mohou být častí konzumenti alkoholu, navíc ještě s jednostrannou výživou. Na kvalitě vlasů se může podepsat i onemocnění štítné žlázy a užívání velkého množství léků proti nespavosti.
Pravdou také je, že barva, hustota a síla vlasů není po celý život stejná. V útlém mládí jsou jemné a suché, v období dospívání zesílí, ale mohou se nepříjemně mastit. Ve vyšším věku bývají suché, mění barvu, rostou pomaleji, vlasové váčky odumírají, takže vlasy řídnou.
Suchým vlasům bez lesku prospějí bylinné oleje, omývání výluhem z bylin. Jedná se například o lopuchový kořen, kostival, šalvěj. Proti lupům se doporučuje květ měsíčku, heřmánek, rozmarýna, pelyněk, kopřiva, tymián, na oplachování mastných vlasů je vhodné přidat do oplachovací lázně lžíci citronové šťávy nebo octa. K oživení barvy pomohou opět byliny. K ztmavění se hodí odvar z kopřivy, černého čaje, vhodné je sušené malinové listí, slupky nezralých vlašských ořechů, nať artyčoku, rozmarýn, odvar z listů řeřichy a vrby. Rudý odstín osvěží kořen rebarbory, měsíček lékařský. Zlatavému odstínu prospěje heřmánek nebo slupky z cibule. K osvěžení šedivých vlasů odvar ze šalvěje, květu topolovky růžové, lesk a lehce namodralý třpyt dodá výluh ze sušených květů chrpy polní. Do jídelníčku zařazujeme potraviny bohaté na vápník, hořčík, vitamin C, vitaminy skupiny B, dostatek ovoce a zeleniny.
(vít)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500407
DnesDnes56
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3097
Tento měsícTento měsíc11753

Partnerské weby

apartman banner