Jehlice trnitá (lat. Ononis spinosa) patří mezi základní byliny používané při onemocnění močových cest. Byla známa již v antice a tehdy byla doporučována i jako lék mírnící bolesti zubů. Velice ji doporučoval i Mattioli.
V naší přírodě bychom ji našli v několika druzích. Všechny nacházejí léčivé uplatnění. Jehlice rolní (Ononis arvensis) se lépe uplatňuje ve velkoplošných kulturách pro farmaceutické účely než jehlice trnitá, která se pěstuje zřídka.
Důležitou složkou je saponin
Jehlice patří do čeledi rostlin vikvovitých, roste jako keř do výšky 30 - 60 cm. Spodní lístky má trojčetné, horní jednoduché růžové květy. Jehlice rolní se liší tím, že nemá trny nebo jen nečetné a měkké. Dříve se doporučoval ke sběru kořen jehlice, nyní však na základě zjištění výskytu obsahových látek i v nati lze používat nadzemní, nezdřevnatělé části rostliny. Kořen se sbírá na jaře nebo od září, nadzemní část od června do září. Ta nachází uplatnění i v homeopatii. Kořen se má sušit na slunci, nať ve stínu.
Za hlavní diureticky účinnou složku jehlicové drogy je saponin a na jeho přítomnosti závisí kvalita drogy. Čaje z jehlice nebo s její přísadou se nesmějí připravovat varem, pouze louhováním.
Důležitým poznatkem je fakt, že na močopudnou složku vzniká návyk, tedy přípravky z jehlice je nutno používat vždy podle zásady dva týdny pít podle návodu, jeden týden až deset dnů přestávka. Protože kúra může trvat i několik měsíců, někteří léčitelé doporučují tři dny pít, tři dny přestávku.
Protizánětlivé účinky
Jehlice působí močopudně, protizánětlivě, brzdí menší krvácení především v oblasti hemoroidů, rozpouští ledvinové kameny, snižuje hladinu močoviny a chloridů v krvi, mírně zvyšuje krevní tlak, mírně zvyšuje tvorbu trávicích šťáv včetně žluči, čistí krev.
Produkty z jehlice se doporučují v průběhu všech nemocí ledvin a močových cest, při výskytu kamenů, dnavých a revmatických potížích, při některých kožních nemocech a svědivoti.
Doporučuje se (J. Palaiseull) také čaj z jehlice trnité a fenyklu při zablokování vylučování moče, zánětech močového měchýře, zbytnění prostaty, vodnatelnosti, chronické albuminurii, otocích, revmatismu a při nemocech z nedostatečného vylučování zplodin látkové výměny. Někdo však dává přednost jehlici rolní.
Odvar proti hemoroidům
Polský sběratel zkušeností lidové medicíny uvádí použití jehlice trnité při zánětech mízních uzlin a celkem mimořádnou indikaci proti příjici; připravuje se povařením 30 g kořene v jednom litru vody nebo vína. Proti hemoroidům doporučuje A. Ozarowski odvar (zde není nutný močopudný efekt) z kořene jehlice, kůry vrby a kaštanu jírovce, listů ořešáku, nati macešky, řebříčku, přesličky a květu měsíčku stejným dílem. Vaří se tři lžíce směsi ve 300 ml vody, až se objem zmenší na polovinu. Vypije se před jídlem. Používá se 2 - 4 týdny.
Jehlice má tedy - díky obsahu celé řady účinných látek - velký rozsah použití, vyžaduje však vhodné formy přípravy a značné zkušenosti při aplikaci.
(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474501
DnesDnes249
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden842
Tento měsícTento měsíc6131

Partnerské weby

apartman banner