Kdysi byly vrby běžně pěstované venkovské dřeviny. Dávaly lidem bohatý užitek - proutí na košíky a pomlázky, první pastvu pro včely i léčivou kůru. Vrby jsou velmi odolné dřeviny, rychle rostou a brzy dosahují dospělé velikosti. Pokud je

chceme vysadit do zahrady, musíme počítat s tím, že vyžadují dostatek prostoru. Hodí se spíš pro solitérní výsadbu, ale dobře se kombinují s většinou listnatých dřevin. V zimě výrazně zbarvené větve harmonizují s tmavým pozadím jehličnatých stromů, především smrků. V předjaří, když začínají rašit, mají svěží, světle zelenou barvu.

Který z kultivarů si vybrat? Vrba bílá jako čistý botanický druh se pěstuje jen zřídka. Používá se také jako podnož pro jiné druhy vrb, které pěstujeme na kmínku. Je také známou magickou a léčivou rostlinou, především staré a hlavaté vrby se často vyskytují v bájích a pohádkách. Smuteční vrby jsou známé již ze starých čínských obrazů a pavilon se smuteční vrbou byl oblíbeným motivem na modrém čínském porcelánu. Smuteční vrba byla do Evropy dovezena z Asie kolem roku 1730 a velmi rychle se rozšířila po romantických zámeckých parcích. Od vrby bílé se liší na spodní straně lysými listy a zelenošedými větvičkami.

Vrby se vzájemně rády kříží, a tak bylo popsáno několik kříženců převislých vrb. Salix x elegantissima vznikla zkřížením vrby babylonské a křehké. Mladé větve jsou zelené, listy asi 1,5 cm široké, nelesklé. Salix x sepulcralis vznikla křížením vrby bílé a babylonské. Od vrby bílé se liší tím, že její listy na podzim nežloutnou a opadávají zelené. Ve východní Asii má také původ vrba se zkroucenými větvemi. Původně se pěstovala v Číně, do Evropy byla dovezena v roce 1924. Jednalo se o vrbu Matsudovu neboli japonskou - Salix matsudana Tortuosa. Barva větviček je šedozelená, osluněná strana někdy purpurová. Kroucená vrba se pěstovala spíše jako zajímavost v botanických zahradách. V roce 1971 však byl v Argentině nalezen kříženec této vrby a vrby bílé. Byl pojmenován vrba pokroucená - Salix x erythroflexuosa - a velice rychle se rozšířil po zahradách celého světa. Jedná se o unikátní, ozdobný větší keř, který má nejenom zkroucené větve, ale ty jsou navíc výrazně žlutě zbarvené. Snadno se tvaruje a podobně jako ostatní vrby dobře snáší řez. V příhodných podmínkách roste velice rychle, její přírůstky jsou delší než jeden metr. Starší keře ale rostou pomaleji. Větve této vrby jsou vhodné pro aranžování, tvoří především součást japonské ikebany.

(se)

RADA SPIRITU

Pěstujeme-li vrby pro působivost zbarvení větví, pravidelně je po odkvětu seřízneme. Získáme tak dlouhé, barevné letorosty.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451315
DnesDnes412
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3346
Tento měsícTento měsíc2261

Partnerské weby

apartman banner