Na zahrádce převažují v listopadovém čase úklidové práce. Spadané listí je potřeba pečlivě shrabat a použít třeba ke krytí kořenového systému stálezelených a vřesovištních rostlin.

 

Ochrana pro kmínky růží

Je nejvyšší čas na dokončení přípravy zazimování růží a dalších méně odolných okrasných dřevin. Velice důležitou součástí jejich zazimování je odstranění opadaných listů, které jsou často napadeny řadou chorob a škůdců. Při následném zahrnutí keříků zeminou bychom tak poskytli všemu škodlivému dobrý úkryt před zimou. Navršení zeminy ochrání krček keříku před namrznutím, důkladné zazimování platí i pro stromkové a roubované růže. Zakrýt musíme zejména kmínek pomocí jutoviny, kterou vyplníme slámou a omotáme kolem kmínku.

Zavlažení jehličnanů

Aby neopadavé listnáče a jehličnany přežily zimu bez újmy, je třeba jim zajistit před příchodem mrazů dostatek vláhy. Celoročně olistěné dřeviny odpařují vláhu listy také v průběhu zimy, tyto ztráty však často nemohou doplňovat. Ačkoli bývá po celé zahradě dostatek sněhu, zem je promrzlá a kořeny vláhu nezískají. I v době mrazů je třeba o ně pečovat, není-li napadaný sníh. Chce to jen zálivku vlažnou vodou, přičemž není důvod se obávat o poškození kořenů. Voda vychladne ještě dříve, než prosákne ke kořenům, pouze tím její cestu promrzlou zemí usnadníme.

Pozdní zelenina

V listopadu můžeme dokončit sklizeň pozdní zeleniny. Na záhonech lze ještě ponechat růžičkovou kapustu, pór, ovšem letní s dlouhým stvolem sklidíme, venku by mu hrozilo poškození mrazem. S jistým rizikem může venku přezimovat pastinák, černý kořen, topinambury, a to pokud nebudou velmi nízké teploty pod bodem mrazu. Zeleninové záhony s polníčkem, špenátem a kadeřavou petrželí přikryjeme chvojím. Pravidelně kontrolujeme zdravotní stav uskladněné cibule, česneku, případně další zeleniny.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451314
DnesDnes411
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3345
Tento měsícTento měsíc2260

Partnerské weby

apartman banner