Vánoční svátky se nezadržitelně blíží, a tak nastává čas na očistu bytu nebo domu. Generální úklid je třeba dobře zorganizovat, aby šla práce dobře od ruky a přinesla očekávaný efekt. Nevadí, že všechno nestihneme za jediný den. Daleko

lepší je postupně uklidit pořádně jeden pokoj za druhým. Nejvhodnější je začít mytím oken a praním záclon. Pak může přijít na řadu vytřídění zásuvek, skříní, komod a přerovnání knihovny. Pokračovat můžeme utřením prachu a vytřením podlahy, naleštěním veškerých skleněných ploch. Možná najdete inspiraci v některých tipech na vánoční úklid.

Mytí oken. Na velmi zašpiněná okna přidáme do kbelíku vody 1,5 dl octa. Skvrn na okenních rámech nás zbaví studený čaj nebo roztok ze stejného dílu mléka a studené vody.

Šmouhy na nábytku. Na bílé skvrny, které na desce stolu způsobila voda, naneseme pastu z olivové oleje a cigaretového popela. Skvrny na dubovém a mahagonovém nábytku přetřeme hadříkem namočeným do teplého piva.

Kožená sedačka. Jestli má vypadat stále dobře, nesmí stát u zdroje tepla a na přímém slunci. Pohovka by se měla čistit a konzervovat dvakrát až čtyřikrát do roka. Jednou za dva týdny kůži namažeme mastnějším krémem, který ji zvláční. Ten necháme dostatečně vstřebat a na pohovku aspoň tři hodiny nesedáme.

Starožitný nábytek. Mastné skvrny vyčistíme jelenicí namočenou v octové vodě. Použijeme 15 ml octa na 300 ml vody. Skvrny na pozlacených rámech odstraňujeme lehkým poklepáváním rozkrojenou cibulí.

Leštěný nábytek. Osvěžíme měkkým hadříkem, na který nakapeme trochu stolního oleje.

Skvrny na tapetách. Můžeme je zkusit odstranit ztvrdlým chlebem, na reliéfní tapety použijeme kuličku z chlebové střídy nebo měkkou gumu.

Zablácený běhoun. Pokud najdeme na koberečku v předsíni skvrny od bláta, které nešly vykartáčovat, použijeme syrový brambor. Navlhlý zápach bláta zmizí, když koberec pokropíme vodou v rozprašovači, k níž přidáme pár kapek aromatického oleje. Například bergamotový je antiseptický a působí i proti stresu.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451311
DnesDnes408
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3342
Tento měsícTento měsíc2257

Partnerské weby

apartman banner