Závlaha dřevinám. Pokud ještě není zamrzlá půda, nezapomeňte na závlahu stálezelených dřevin a jehličnanů. Dřevinám v zimním období spíše uškodí sucho než mráz. U jehličnanů probíhá odpařování vody i v zimě. Rostliny tím ztrácejí vodu, kterou získávají

kořeny ze zásob v půdě. To je možné ale pouze v případě, že je půda dostatečně zásobená vláhou. Stejné pravidlo platí pro mladé a nově zasazené ovocné stromy.

Kontrola ovoce. Kontrolujeme uskladněné ovoce, vybíráme nahnilé plody, méně kvalitní, ale zdravé, můžeme použít na zpracování na kompoty, usušit a podobně. Dbáme, aby ve skladovacích prostorách bylo dostatečné vlhko, přibližně 85 až 95 %. Za bezmrazých dnů se větráním staráme o přívod chladného, čerstvého vzduchu.

Proti okusu zvěří. Chráníme především rostliny révy vinné. Používáme plastové tubusy nebo obalení síťovinou, pletivem či papírem. Srnčí zvěř můžeme odlákat na ořezané větve jabloní, které mají raději než réví. V období před Vánocemi odebíráme rouby révy vinné, a to z jednoletého dřeva. Nařežeme je na délku asi třicet centimetrů, lehce namočíme, zabalíme do igelitového sáčku a umístíme do chladničky nebo do studeného sklepa. V průběhu uložení kontrolujeme, zda nedochází k napadení roubů houbovými chorobami, zejména šedou plísní. Takové rouby ošetříme fungicidem nebo Savem v koncentraci 0,5 %.

Co škodí listnatým dřevinám. Jmelí bílé je poloparazitická stálezelená dřevina rostoucí v korunách stromů. Tento nezaměnitelný symbol Vánoc může napáchat i značné škody. Jako poloparazit prorůstá svými kořeny do cévních svazků hostitelské rostliny a odebírá jí vláhu i živiny. To působí nemalé problémy především listnatým dřevinám v zimním období a v období sucha.

(šta)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451308
DnesDnes405
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3339
Tento měsícTento měsíc2254

Partnerské weby

apartman banner