Možná si řeknete, proč dělat z běžného větrání vědu? I v zimě je však nutné dodržovat určité zásady. A to z důvodu, aby se odstranila zbytečná vlhkost. V místnosti při zavřených oknech, kde se vaří a suší prádlo, se bez pravidelného větrání vytvářejí podmínky

pro vznik plísní. Výměna vzduchu v místnosti přispívá i k větší pohodě, soustředěnosti, koncentraci, obecně ke zdraví.

Jak na to? Pokud nemáte domácí meteostanici, teploměr s vlhkoměrem, snažte se větrat každé dvě hodiny. Samozřejmě okna otevírejte častěji, pokud stojíte u plotny, koupete se, při jakékoli činnosti, která přispívá ke zvyšování vlhkosti. V průběhu dne by neměla relativní vlhkost překračovat padesát procent. Ideální je větrat třikrát až pětkrát denně intenzivně, tedy mít okna pět až deset minut dokořán. Tímto způsobem příliš tepla z místnosti neunikne a zahřáté stěny se nestihnou ochladit. Jestliže použijete ventilačku, větrání nebude dostatečné a přitom docílíte velkého úniku tepla.

Jak eliminovat riziko vzniku plísní, postarat se o zdravé prostředí? Stačí dodržovat několik jednoduchých rad. Při vaření používejte digestoř, vařte v hrncích přikrytých pokličkou. Ve vlhkých místnostech nikdy nesušte prádlo a odstavte nábytek alespoň pět centimetrů od stěny. Odborníci radí větrat tzv. do kříže, to znamená otevřít protilehlá okna a dveře. Nejlepší je v místnosti vytvořit průvan, tak se vzduch vymění nejrychleji. Nesušte prádlo na radiátorech, neboť se zabraňuje úniku tepla, aby vzduch mohl proudit.

Vlhkost vzduchu ovlivňují i pokojové květiny a při jejich velkém množství může dokonce docházet k rosení oken. Pamatujte na to, že klimatizace nikdy nemůže nahradit čerstvý vzduch z venku.

(mp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2432584
DnesDnes307
VčeraVčera866
Tento týdenTento týden2702
Tento měsícTento měsíc2702

Partnerské weby

apartman banner