Vysoká sněhová pokrývka, lezavý mráz, mrznoucí déšť, studený vítr, představují pro přezimující ptactvo v našich zeměpisných šířkách vážné nebezpečí. Pokud jim počasí nedovolí dostat se k přirozené potravě, kterou pro ně představuje především hmyz, přijde jim

vhod, když jim přilepšíme do krmítka. V nepříznivém počasí musí malí opeřenci bojovat s každou kalorií, proto by měla být místa určená pro přikrmování stále plná. Zásadně by ptáci měli najít v krmítku potravu hned po rozednění a také před setměním, neboť před dlouhou zimní nocí potřebují dostatek energie.

Za co budou vděční?

Ptákům prospívá všechno, co je z přírodních surovin, jako například ovesné vločky, slunečnicová semínka a různé bobulovité plody. Nejčastějšími hosty v ptačích přístřešcích, které lze běžně koupit v každém supermarketu, bývají sýkorky modřinky, vrabci. Například špačci si nejvíce pochutnají na jablkách, hovězím loji, sýkorky a datlovití nejsou nikterak vybíraví. Spokojí se takřka se vším, co do budky zavěsíme. Pěnkavy, zvonečci a strnadi nepohrdnou semeny slunečnice, kosi, kvíčaly a brkoslavi se živí převážně bobulemi ptačího zobu, černého bezu, jeřabin, případně plody hrušek a jablek. Vděčným příkrmem je i přeškvařený lůj, který je vhodné promísit třeba se slunečnicovými semínky a mákem, nalít do květináče nebo do rozpůlené kokosové skořápky a pověsit dnem vzhůru.

Čím nekrmit

Ptáci se určitě nesmí přikrmovat zbytky lidské potravy. Obsahuje sůl a koření, které jsou pro ně škodlivé a mohou zapříčinit zažívací potíže nebo dokonce jejich uhynutí. Rozhodně v krmítku nemají co dělat chleba, uzeniny, kynuté výrobky, sladkosti, těstoviny, zkažené a nekvalitní potraviny.

Hygiena především

Krmítko slouží ptákům nejen jako prostřený stůl, ale často také jako úkryt, místo k přenocování. Aby se zabránilo přenosu nemocí, je třeba v něm udržovat naprostou čistotu. To znamená chránit krmení před deštěm a sněhem, pravidelně odstraňovat ptačí trus, kontrolovat, zda není potrava plesnivá, udržovat v něm pořádek.

(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455079
DnesDnes317
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden2986
Tento měsícTento měsíc6025

Partnerské weby

apartman banner