S březnem přichází vytoužené jaro, kdy začíná hlavní pěstitelská sezóna. Den se pozvolna prodlužuje, na počátku měsíce na 11 hodin. Průměrná teplota vzduchu dosahuje asi 3 °C. Teplota půdy se též postupně zvyšuje. Na povrchu dosahuje přibližně 4 °C. Koncem

měsíce můžeme za příznivých podmínek začít s výsevem méně náročných druhů zeleniny. Srážky v měsíci březnu - deštivé nebo smíšené - s menší intenzitou dosahují v průměru 40 až 50 milimetrů, tj. 40 - 50 litrů na jeden metr čtvereční.

Něco pro zdraví

Bříza stimuluje jaterní funkce i činnost slinivky, detoxikuje organismus. Podporuje zdravý stav močové soustavy i kostí.

Výsadba rajčat

Počátkem měsíce již můžeme vysévat rajská jablíčka do truhlíků. Semena se kladou jednotlivě na vzdálenost asi 4 cm od sebe a lehce se přikryjí kompostní zeminou. Zaléváme je opatrně rosením a zeminu udržujeme stále přiměřeně vlhkou. Jakmile se vyvine rostlinám první pár pravých lístků, přesadíme je do květináčků o průměru asi 9 cm, naplněných dobrou kompostní zeminou bohatou na živiny. Rostlinky, které dosáhly výšky asi 30 cm, se mohou konečně vysazovat. Nejvhodnější doba pro vysazování do skleníku je přibližně polovina dubna. Venkovní výsadbu děláme většinou v polovině května, vždy do kvalitní zeminy s dostatkem živin. Mladé rostlinky se sázejí opatrně naležato, tak získáme bohatý kořenový systém a takové rostliny velmi dobře rostou a plodí. Abychom nemuseli podpírat každou rostlinu zvlášť, můžeme nad nimi natáhnout drát z jednoho konce skleníku na druhý, a to pod střechou. U každé rostliny pak zapíchneme do země silný pozinkovaný hák a na něj přivážeme drát, jehož horní konec připevníme na vodorovně napnutý drát nad rostlinami. Potom se jednoduše vyvazují rostoucí rajčata nějakým vláknem k těmto oporám.

Řez vinné révy

V období první poloviny března je nutné dokončit řez révy vinné. Při řezu révy je vhodné dodržovat zásadu, aby jednoleté plodné dřevo vyrůstalo pokud možno ze dřeva dvouletého. Jednoleté dřevo, které vyrůstá ze dřeva starého, používáme pouze tehdy, vyžaduje-li to udržení správného tvaru révy vinné a nebo je ostatní jednoleté dřevo nekvalitně vyzrálé nebo dokonce poškozené mrazem.

(šta)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455103
DnesDnes341
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden3010
Tento měsícTento měsíc6049

Partnerské weby

apartman banner