Řez jabloní a hrušní

Pokračujeme v základním řezu jabloní a hrušní. Dbáme na to, aby byly koruny řídké, odstraňujeme převislé a křížící se větve a zahušťující jednoleté výhony. Kvalitní ovoce je vždy na mladém dřevě, tj. na jednoletých až tříletých větvích. Větší

rány ošetříme proti houbovým chorobám buď stromovým balzámem, latexem s přídavkem fungicidu, štěpařským voskem nebo Kambilanem.

Nazapomínáme na peckoviny

Roubujeme a přeroubováváme všechny peckoviny, v některých případech i jádroviny. Podmínkou pro úspěšné roubování jsou nenarašené rouby. Volíme obyčejnou nebo anglickou kopulaci, sedélkování, popřípadě kozí nožku. Při roubování vždy dbáme na to, abychom se nedotýkali řezných dosedacích ploch a měli ostré nože.

Košťáloviny do skleníku

Do pařeniště, skleníku nebo případně doma za okno můžeme vysévat košťáloviny, jako jsou kedlubny, květák, kapusta či brokolice. Hotová sadba je přibližně za šest týdnů.

Čím ošetřit okrasné dřeviny

Na počátku rašení ošetříme ovocné i okrasné dřeviny proti přezimujícím škůdcům přípravkem EKOL v koncentraci 1%. Často se setkávám s tím, že zahrádkáři používají k ochraně porostů nekvalitní postřikovače, které vytvářejí hrubé kapky. Tím dochází ke špatnému pokrytí rostlin, k velké spotřebě postřikové kapaliny a nadměrně se zatěžuje i životní prostředí. Dle vlastních zkušeností doporučuji postřikovače, které kapalinu dokonale rozmlží, pokryjí tak velmi dobře ošetřované porosty a spotřeba je podstatně menší. Ochraně ovocných a okrasných dřevin se věnujeme v období od počátku rašení do zeleného poupěte, stačí jedno ošetření v koncentraci 3 %. V případě výskytu savých škůdců během vegetace se zaměříme na ochranu s koncentrací 1 až 2 % ve večerních hodinách po západu slunce. Pro snížení výskytu žravých a savých škůdců je vhodné všechny kmeny a opory stromů natřít lepem CHEMSTOP ECOFIX. Přípravek ROCK EFFECT je možno používat i k ochraně zeleniny dle návodu.

(šta)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455095
DnesDnes333
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden3002
Tento měsícTento měsíc6041

Partnerské weby

apartman banner