Divizna velkokvětá dosahuje až dvoumetrové výšky, roste na sušších slunných místech. Jde o dvouletou rostlinu s přízemní růžicí listů, která v prvém roce přezimuje a ve druhém z listů vyrůstá lodyha, na níž jsou v hroznu uspořádan é květy. Mají v průměru čtyři až pět centimetrů a vykvétají postupně, od června do září. Plodem je tobolka s velkým počtem drobných hnědých semen. Sbírají se korunky květů i s tyčinkami, ale bez kalichu. Sbíráme postupně, podle rozkvétání květů a jen čerstvě rozvinuté korunky, a to nejlépe pozdě odpoledne a za suchého počasí, kdy nejsou květy orosené. Opadané korunky již nesbíráme, poněvadž při sušení zhnědnou. Kvalitní drogu získáme jen tehdy, když květy rozprostřené ve slabé vrstvě na síti usušíme na slunci během jednoho dne. Droga musí mít jasně žlutou barvu a medovou vůni. Usušenou skladujeme v neprodyšně uzavřených nádobách.

V lidovém léčitelství je divizna velmi populární. Odvar z ní se užívá hlavně při nachlazení a kašli. Čaj připravíme tak, že v jednom litru vody, která přešla varem, necháme vyluhovat jednu čajovou lžičku divizny, jednu lžíci lipového květu a jednu lžíci květu černého bezu. Čaj osladíme medem a pijeme několikrát denně. Tento čaj usnadňuje odkašlávání.

Při nachlazení si můžeme uvařit následující čaj. Uvedeme do varu dva decilitry vody, přelijeme do porcelánového hrnečku a vložíme 1,5 gramu sušeného květu divizny. Přikryjeme víčkem a necháme vyluhovat. Pijeme podle potřeby, maximálně čtyři šálky denně.
(ryp)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471079
DnesDnes291
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1494
Tento měsícTento měsíc2709

Partnerské weby

apartman banner