Rajská jablíčka. Mají močopudné a antibiotické účinky. Jejich rozumná konzumace snižuje obsah cholesterolu v krvi, působí protiskleroticky, zvyšuje obranyschopnost organismu, působí na tvorbu krve. Dodávají organism u vzácné prvky jako je železo, měď, nikl, bor a kobalt. Najdeme v nich vitamin C, E, provitamin A a některé vitaminy řady B. Doporučuje se čerstvá odstředěná šťáva doplněná šťávou z pomeranče. S konzumací to nesmí přehánět lidé trpící artritidou a dnou, jejich zdravotní stav by se mohl zhoršit.

Mrkev obecná. K léčebným účelům se využívá zralý kořen. Obsahuje provitamin A, vitamin C, vitaminy řady B, malé množství silice, pektinů, cukrů a barviv. Látky v ní obsažené příznivě ovlivňují ostrost vidění a schopnost lépe se orientovat za šera. Mrkev se doporučuje proti parazitům ve střevech, ovlivňuje pravidelné vylučování moči. Šťáva se podává při nedostatečné funkci jater, je dobrým prostředkem při léčbě poruch trávení.

Cibule kuchyňská. Má antibakteriální účinky. Fytoncidy, které obsahuje, jsou těkavé látky, které prokazatelně hubí choroboplodné bakterie a plísně. Byl prokázán určitý vliv na malá hnisavá ložiska, která se zásluhou šťávy z cibule zlepšila. Tato zelenina má vliv na snížení vysokého krevního tlaku. Obsahuje značné množství vitaminů, prospěšné kyseliny a některé minerální látky. Společně s česnekem je vhodná při onemocnění střev a při infekčních chorobách.

Petržel kořenová. K léčebným účelům se využívá kořen, nať i semeno. V malých dávkách petržel povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, a protože dráždí ledviny, zvyšuje vylučování moči. Prokrvuje pánevní orgány, příliš se nedoporučuje ženám v těhotenství. Šťáva se užívá při onemocnění močového měchýře, ledvinových kolikách a při zánětu prostaty. Proti nadýmání lze připravit výluh obsahující plody i nať.
(vít)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474657
DnesDnes405
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden998
Tento měsícTento měsíc6287

Partnerské weby

apartman banner