Levandule
Levandule tlumí kolikové bolesti, používá se při migréně, bolestech hlavy, při nadýmá ní. Květy se doporučují jako přísada ke koupelím při dně.

Anýz
Má protikřečové účinky, vnitřně se užívá při křečovitých žaludečních potížích, k odstranění plynatosti a jako prostředek proti kašli, při zánětech horních cest dýchacích. Čaj připravíme tak, že lžičku rozdrcených plodů přelijeme šálkem vařící vody, po deseti minutách se scedí, užívá se teplý.

Česnek
Užívá se při vysokém krevním tlaku, arterioskleróze, neboť zmírňuje vápenatění cév. Zlepšuje hladinu cholesterolu, účinný je jako podpůrný prostředek při různých infekčních onemocněních.

Chmel
Odvar z chmelu používaly moudré bylinářky proti nespavosti, předrážděnosti, na podporu trávení, při potížích s prostatou.

Kmín
Účinné látky v kmínu povzbuzují činnost žaludečních a střevních žláz, zabraňují nadměrné plynatosti, užíval se při nechutenství, při poruchách trávení.

Lékořice
Lékořicí se léčil chrapot a kašel, bylinkářky lékořicí léčily revmatismus, dnu, ledvinové kaménky, žaludeční vředovou chorobu.

Ostružiník
Čaj z ostružinového listí má dobré účinky při průjmu, chronických žaludečních potížích, proti kašli. Jako kloktadlo dobře účinkoval při zánětech dutiny ústní, ke koupelím při špatně se hojících ranách.

Řepík
Řepík využívaly zkušené bylinářky jako podpůrný prostředek při různých jaterních onemocněních, při poruchách trávení. Čaj z řepíku se užíval třikrát denně půl hodiny před jídlem. Řepíkové obklady sloužily při kožních nemocech.

Vlaštovičník
Nálev z vlaštovičníku se užíval při dráždivém kašli, astmatických záchvatech, ke zmírnění bolestí žlučníku, jeho mléčná šťáva k odstranění bradavic.
(pru)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453488
DnesDnes184
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1395
Tento měsícTento měsíc4434

Partnerské weby

apartman banner