Odvar z kořene bedrníku napomáhá spolu s lipovým čajem ke snadnému pocení. Výborné je takovýto bylinný čaj nejprve kloktat, zejména při kašli a škrábání v krku, a pak jej polknout. Odvar z listů a stopek čistí především oblast močového měchýře a ledvin.
Nálev z řepíku lékařského je velmi úč inný při bolestech v krku, při zánětu obličejových dutin, při revmatických bolestech kloubů a svalů, při kožních chorobách a při obtížném bolestivém močení. Tato bylinka zlepšuje stavy deprese a působí proti nadměrné úzkosti.
Nať šalvěje jako čaj moc člověku nechutná, ale způsobuje snížené celkové pocení, je to výborné kloktadlo u nemocných a bolestivých mandlí, u paradentózy a celé řady nemocí nacházejících se v zažívacím traktu. Působí též proti depresi a nadměrné úzkosti.
Nať plicníku lékařského je vhodný lék proti všem bronchitidám, při plicních chorobách a při onemocnění v oblasti kru. Spolu s natí mateřídoušky je dobrým lékem při virovém zánětu plic.
Květ i bobule černého bezu uvolňují vnitřní napětí, působí jako podpora pocení, spolu s natí yzopu lékařského uvolňuje křeče a to nejenom v oblasti plic, ale i křeče v dolních končetinách, které se dostavují po tělesné námaze nebo v klidu v noci v posteli.
Kmín luční pomáhá při nadýmání, při chronických zánětech střev. Odvar napomáhá i při onemocnění žláz a dají se z něho doma snadno vyrobit posilující koupele a obklady.
List jitrocele kopinatého smíchaný s medem nebo s cukrem, eventuálně s čerstvou šťávou z cibule působí jako dokonalý uvolňovací prostředek při nemocech dýchacího ústrojí, při nachlazení se používají i jitrocelové sirupy.
 (mudr)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473950
DnesDnes291
VčeraVčera548
Tento týdenTento týden291
Tento měsícTento měsíc5580

Partnerské weby

apartman banner