Citron je odpradávna ovocem, které lidstvo využívá k ochucení jídel, tekutin. Kyselou chuť citronu způsobuje především kyselina citronová. Dále citronová šťáva obsahuje rostlinné cukry, vitamin C neboli kyselinu askorbovou, asi šedesát miligramů na sto gramů dužiny. V citronové šťávě lze najít karotenoidy, vitaminy skupiny B, pektiny, dvojmocný vápník, fosfor, draslík, sodík, dvojmocné železo a dal ší stopové minerální látky. Citron především obsahuje tzv. flavonoidy s antioxidačními vlastnostmi, které preventivně působí proti kardiovaskulárním chorobám a rakovinnému bujení. Ve žluté vrstvě citronové kůry se nachází silice, která se skládá z limonenu, citralu a citronelalu, dále obsahuje glykosid hesperidin, jenž blahodárně ovlivňuje prostupnost a křehkost krevních vlásečnic. Bílá vrstva citronové kůry je nazývána albedo a obsahuje především flavony, glykosidy a deriváty kumarinu.

Citronová šťáva člověka vnitřně příjemně ochlazuje, nejlépe chutná naředěná pitnou vodou a přislazená pravým včelím medem. Do čaje přidáváme citronovou šťávu při horečnatých stavech po prochlazení, při prodělávaném chřipkovém onemocnění. Vitamin C podporuje obranyschopnost organismu, pektiny dokáží snižovat hladinu zlého LHL cholesterolu v krvi. Má se za to, že především díky vitaminu C, karotenoidům a flavonoidům má citronová šťáva i preventivní protirakovinný vliv. Dokáže omezovat procesy kvašení potravy a to jak v žaludku, tak i ve střevech. Citronová šťáva má dezinfekční vlastnosti, ničí některé bakterie a napomáhá při jarním čištění jater. Výrazného léčebného účinku pomocí citronové šťávy dosáhneme především každodenním požíváním jedné až dvou polévkových lžic ráno a zapijeme čistou vlažnou nebo teplou vodou, nejlépe hned po ránu, tedy po probuzení, a to po dobu čtyř až šesti týdnů.
MUDr. Jan Miklánek

DODATEK
Zajímavé je, že citronová šťáva vůbec nezpůsobuje překyselení žaludku. Tedy nevyvolává pocit pálení žáhy, neboť dokáže stimulovat vylučování speciálního žaludečního hlenu, jehož ochranná vrstva stěny celého žaludku bezvadně pokryje.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450821
DnesDnes600
VčeraVčera636
Tento týdenTento týden2852
Tento měsícTento měsíc1767

Partnerské weby

apartman banner