Ženšen byl sice objeven už před mnoha tisíci lety, ale pro nás zůstává stále ještě velkou neznámou. První zprávy o tomto "kořenu života", jak se ženšenu též říká, se objevily před 4 tisíci lety v Číně. Obrovský zájem o něj je vyvolán nejen jeho slá vou jako léku na nejrůznější choroby a potíže, ale i jeho zvláštním tvarem připomínajícím lidskou postavu. Tato rostlina, která žije 70 až 300 let, roste na těžko přístupných místech a plné zralosti dosahuje až po několika desítkách let. Z toho také pramení astronomické částky, které jsou lidé ochotni za ni zaplatit. Už v dávných dobách se totiž za tento kořen platilo zlatem či diamanty vážícími dvakrát tolik, co vážil kořen samotný.

Číňané už ve starověku objevili blahodárný vliv na zdraví a krásu člověka, a proto začali ženšen chránit. Za nelegální překupnictví byl dokonce stanoven trest smrti. Vlastnit kořen života patřilo k výsadě pouze císaře a jeho dvora. Ženšen se používal při přípravě nejrůznějších odvarů, prášků, mastí, jedl se i syrový. Císařové a dvorní dámy pili tajemný elixír mladosti, jehož základ tvořil výtažek z kořene ženšenu. Díky němu si podle čínských legend uchovali krásný a mladý obličej až do konce života.

Postupem času se objevily nové možnosti využití kořene života. Mimo jiné se ukázalo, že pomáhá při léčbě revmatismu, alergií a kožních onemocnění, zastavuje krvácení, chrání před zimou a odhání únavu. Ženšen obsahuje pět skupin látek v přírodě velmi vzácných glykosidů, panacen, panaxin, vitamin B1 a B2.
(pak)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476741
DnesDnes681
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden3082
Tento měsícTento měsíc8371

Partnerské weby

apartman banner