Zácpa je jedním z nejčastějších zažívacích potíží, ženy jsou postiženy víc než muži. Příčin zácpy je mnoho, například nedostatek pohybu, vlákniny v potravě, ale i nedostatečný pitný režim a další okolnosti. Mnoho lidí, a to hlavně staršího věku, musí už ívat léky na vysoký tlak, antidepresíva a jiné, kterou mohou nepříznivě ovlivňovat činnost střev.
Mnoho lidí po několika dnech zácpy sáhne po projímadlech. Časté a nesprávné užívání těchto prostředků není bez rizika. Projímadla způsobují obrovskou ztrátu tekutin a životně důležitých látek a následky mohou být skutečně vážné. Od poruch srdečního rytmu až po závislost na projímadlech. Projímadla obsahují mnohé látky, sice udržují střeva v pohybu, ale jakmile se přestanou užívat, problém se zácpou se zpravidla znovu objeví.

U lehčích forem zácpy postačí do jídelníčku zařadit sušené ovoce, a to zejména sušené švestky a také fíky jsou dobrým pomocníkem. Doporučuje se sníst hrst sušených plodů před večeří a to pak zapít sklenkou vlažného nápoje. U déletrvajících obtíží se osvědčuje inulin a vláknina. Inulin je rostlinný cukr, který ve větším množství obsahují cibuloviny, čekanka nebo také artyčoky. V žaludku a tenkém střevě projdou sice bez užitku, ale v tlustém střevě jsou potravou pro přátelské bakterie a tím zabraňují přemnožení nepřátelských bakterií - mikroorganismů, které právě způsobují zažívací potíže.
(res)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470261
DnesDnes96
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden676
Tento měsícTento měsíc1891

Partnerské weby

apartman banner