Latinsky Achillea milefolium, lidově řebříček, myší chvost, ovčí žebro, řebřík, zaječí chléb, kroupky, kočičí ocas je vytrvalá rostlina, která roste na lukách, mezích, stráních, u cest a příkopu. Řebříček působí protizánětlivě, podporuje trávení, čis tí krev, tlumí bolest. Bylina má rozsáhlé užití při gynekologických potížích, dokáže snížit bolest při menstruaci, upravuje její intenzitu.

Další účinek je u chorob plicních, krevních a nervových. Bylina snižuje tlak v hlavě, srdci, oživuje a sílí nervy, brání kornatění tepen, je vhodná k léčbě chřipky a nastuzení, odstraňuje revmatické potíže i žaludeční křeče, včetně pálení žáhy. Zlepšuje prokrvení věnčitých cév a příznivě ovlivňuje cévní poruchy. Výborné jsou výsledky při léčbě hemoroidů, bércových vředů, křečových žil. Řebříček se užívá formou nálevů. Během léčby platí zákaz konzumace alkoholu a černé kávy.

Řebříček byl odedávna uznáván jako léčivá bylina v Indii a středověká abatyše Hildegarda ho zná pod jménem garva. Starověký lékař Plinius tvrdí, že jméno drogy je odvozeno od trojského hrdiny Achilla, který řebříčkem léčil rány spolubojovníků. Achilles se svým vojskem uštědřil Trojanům několik porážek. Podle mytologie to byl polobůh, proto šípy i meče od něj prý odskakovaly, ale přesto byl zranitelný. Když se Achilles narodil, vykoupala ho matka bohyně Thetis v podsvětní řece Styxu, obtékající říši mrtvých. Touto koupelí se stal nezranitelný na celém těle kromě paty, za kterou ho matka při koupání držela. Bůh Apollón o jeho slabině věděl a řekl to Paridovi. Ten otráveným šípem přesně zasáhl Achillovu patu, čímž zmařil život achajského hrdiny.

Kdysi se nálev z květu řebříčku doporučoval k jarním kúrám pro změnu a složení krve i u jaterních potíží. Vědci z Moldávie zjistili, že droga podporuje regeneraci tkání, zvyšuje krevní srážlivost a tím působí proti krvácení, svíravě a protizánětlivě.

Magie tvrdí, že řebříček ochraňuje svého nositele. Svazek sušeného řebříčku zavěšen nad postelí stejně jako řebříček použitý ve svatebních ozdobách zajišťuje lásku na sedm let. Používá se i při jiných kouzlech lásky. Řebříček se také vyžívá k vymýtání zla a zloby u lidí, předmětů i v prostoru.
(han)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473939
DnesDnes280
VčeraVčera548
Tento týdenTento týden280
Tento měsícTento měsíc5569

Partnerské weby

apartman banner