V tradiční lidové medicíně se do určité míry počítalo s nejrůznějšími léčivými schopnostmi sladké šťávy ananasu. Dlouho se mělo za to, že ananas pomáhá při onemocnění kataru, artritidy, bronchitidy a při poruchách trávení. Kloktání ananasovou šťávou pak rovněž patřilo v zemích, k de tato plodina roste, k tradičním způsobům léčby bolesti v krku.
Ananas však ve skutečnosti neobsahuje mnoho důležitých živin, vitaminů a minerálů. Ve středu vědeckého zájmu se však ocitla skutečnost, že čerstvý ananas obsahuje enzym zvaný bromelin, který odbourává bílkoviny. Jeho účinky jsou údajně tak silné, že lidé, kteří pracují na ananasových plantážích a v konzervárnách, musejí nosit ochranný oblek, aby tak zabránili poškození pokožky.

Přestože lékařské využití bromelinu se začalo zkoumat až v roce 1957, používá jej dnešní medicina v koncentrované formě jako tablety pro pacienty, kteří mají problémy s trávením bílkovin. Rovněž se prokázalo, že pomáhá rozpouštět krevní sraženiny, a proto se dá využít i při srdečních onemocněních. Existují však také důkazy o tom, že může pomáhat proti trombóze a infekcích močového ústrojí. Zároveň údajně zvyšuje účinnost podávaných antibiotik. Bromelin se užívá jako protizánětlivý činitel při léčení kostní a revmatické artritidy. Vzhledem k tomu, že má rovněž urychlovat obnovu tkání, lze ho také mnohostranně používat při zraněních ve sportu, včetně pohmožděnin, puchýřů, naraženin a vyvrknutí.
(kov)

DODATEK
Spolehlivými ukazateli zralosti je ovoce na svou velikost překvapivě těžké v ruce, má čerstvé zelené listy a intenzívní sladkou vůni. Jen ve zcela vzácných případech může čerstvý ananas vyvolat u zvláště citlivých jedinců alergickou reakci, která pak vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
(pk)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500096
DnesDnes390
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2786
Tento měsícTento měsíc11442

Partnerské weby

apartman banner