Bylinky se připravují k použití různým způsobem:
Odvar: bylinky, hlavně tvrdé části, například kořen, přelít s tudenou vodou, povařit několik minut (podle receptu), vyluhovat zakryté asi čtvrt hodiny a pak přecedit.
Nálevy: běžně se jim říká čaje a také se jako pravé čaje připravují. Nať, listy nebo květy se přelijí vřelou vodou, stejně jako odvar se nechají přikryté odstát a vyluhovat a pak se přecedí. Nesladí se, a pokud to recept dovolí, tedy medem, ale ne do hodně horkého nápoje.
Macerát: odměřenou dávku přelít převařenou studenou vodou a nechat zakryté vyluhovat 8 až 10 hodin(třeba přes noc). Tento nálev za studena připravujeme zpravidla z bylin obsahujících slizy nebo látky, které se varem ničí.
Tinktura: pracuje se s odváženými dávkami v poměru zpravidla 1 : 5 (jeden díl drogy a pět dílů 40, 50, 60 až 70% alkoholu - lihu), 1 : 4 (u čerstvých bylin) a 1 : 10 u prudčeji působících. Jeden váhový díl drogy přelít lihem (z lékárny), zazátkovat, nechat jeden až dva týdny stát při pokojové teplotě, denně protřepat, a pak přefiltrovat. Tinkturu kapeme do sklenice vody nebo na lžičku a zapijeme, dávkování podle receptu.
Koupel: má mít teplotu těla, tedy kolem 37 stupňů Celsia. Celková koupel má trvat asi 10 až 30 minut a opakovat se 2x až 3x týdně, po deseti koupelích si dát pauzu asi na tři týdny, podle receptu. Dílčí koupel (třeba sedací, nohou) trvá zpravidla 15 minut. Dávka drogy je 100 g až 1 kg, podle typu koupele. Nejlépe je poradit se s lékařem, zejména u těžce nemocných a starých lidí, u dětí a u těhotných a kojících žen.
Obklady: používají se horké a studené, podle typu onemocnění, a přikládají se na různě dlouhou dobu. I zde je dobře poradit se s lékařem nebo se držet receptu. Obklad se obvykle dělá z nálevu nebo odvaru (hadřík se namočí, vyždímá, přiloží na postižené místo a obalí suchým) nebo z čerstvých naklepaných nebo podrcených listů či natě (na postižené místo se přiloží přímo mezi dvěma vrstvami třeba pleny a ováže).
(r)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469817
DnesDnes232
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden232
Tento měsícTento měsíc1447

Partnerské weby

apartman banner